Back Surat (ST) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
VIRAR - SURAT Passenger (59047) 13:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - NANDURBAR MEMU (69169) START 18:30 - Y Y Y Y Y Y Y
NANDURBAR - SURAT MEMU (69170) 07:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
VERAVAL - MUMBAI CENTRAL Passenger (59460) 02:33 02:38 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MAHUVA - MUMBAI BANDRA T Express (19030) 23:50 23:55 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - MAHUVA Express (19029) 15:30 15:35 5 mins Y N N N N N N
BHARUCH - SURAT MEMU (69172) 08:25 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - BHARUCH MEMU (69171) START 18:30 - Y Y Y Y Y Y Y
VALSAD - VIRAMGAM Passenger (59049) 07:55 08:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHUSAVAL - SURAT Passenger (59014) 04:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - BHUSAVAL Passenger (59013) START 23:35 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENTRAL - AHMEDABAD Passenger (59439) 20:45 21:00 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
VIRAMGAM - VALSAD Passenger (59050) 18:50 18:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VIRAR - BHARUCH MEMU (69149) 09:18 09:23 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHARUCH - VIRAR MEMU (69150) 15:50 16:25 35 mins Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VALSAD Passenger (59048) START 18:20 - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VIRAR MEMU (69140) START 18:20 - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VADODARA MEMU (69109) START 16:10 - Y Y Y Y Y Y Y
VADODARA - SURAT MEMU (69110) 14:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VADODARA MEMU (69111) START 17:45 - Y Y Y Y Y Y Y
VADODARA - SURAT MEMU (69112) 09:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SANJAN - SURAT MEMU (69141) 09:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - SANJAN MEMU (69142) START 17:25 - Y Y Y Y Y Y Y
VALSAD - SURAT MEMU (69151) 17:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VALSAD MEMU (69152) START 09:20 - Y Y Y Y Y Y Y
BORIVALI - SURAT MEMU (69139) 13:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - MUMBAI CENTRAL Passenger (59440) 06:45 06:55 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENTRAL - AHMEDABAD Passenger (59441) 06:05 06:45 40 mins Y Y Y Y Y Y Y
VIRAR - SURAT Passenger (59037) 23:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - VIRAR Passenger (59038) START 04:15 - Y Y Y Y Y Y Y
BHUSAVAL - SURAT Passenger (59076) 19:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - BHUSAVAL Passenger (59075) START 07:15 - Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - MUMBAI CENTRAL Passenger (59442) 21:05 21:35 30 mins Y Y Y Y Y Y Y
YASVANTPUR - JAIPUR Suvidha Special (82653) 15:30 15:35 5 mins N N N N Y N N
JAIPUR - YASVANTPUR Suvidha Special (82654) 13:53 13:58 5 mins N N N N N N Y
AHMEDABAD - KOLHAPUR CSMT Express (11049) 23:40 23:50 10 mins N N N N N N Y
KOLHAPUR CSMT - AHMEDABAD Express (11050) 03:50 03:55 5 mins N N N N N N Y
VERAVAL - PUNE Express (11087) 20:38 20:43 5 mins N N N N N Y N
PUNE - VERAVAL Express (11088) 03:50 03:55 5 mins N N N N Y N N
BHAGAT KI KOTHI - PUNE Express (11089) 20:00 20:10 10 mins N Y N N N N N
PUNE - BHAGAT KI KOTHI Express (11090) 03:50 03:55 5 mins Y N N N N N N
BHUJ - PUNE Express (11091) 20:00 20:10 10 mins N N Y N N N N
PUNE - BHUJ Express (11092) 03:50 03:55 5 mins N Y N N N N N
AHMEDABAD - PUNE Ahimsa Express (11095) 20:00 20:10 10 mins N N N Y N N N
PUNE - AHMEDABAD Ahimsa Express (11096) 03:50 03:55 5 mins N N N Y N N N
PUNE - GWALIOR Weekly Express (11101) 08:10 08:15 5 mins Y N N N N N N
GWALIOR - PUNE Weekly Express (via Panvel) (11102) 10:40 10:45 5 mins N N N N N N Y
JHANSI - MUMBAI BANDRA T Express (11103) 13:17 13:22 5 mins Y Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - JHANSI Express (11104) 08:45 08:50 5 mins N Y Y N N N N
MUMBAI CENT - AHMEDABAD Shatabdi Exp (12009) 09:31 09:36 5 mins Y Y Y Y Y Y N
AHMEDABAD - MUMBAI CENTRAL Shatabdi Express (12010) 17:58 18:03 5 mins Y Y Y Y Y Y N
MUMBAI CENT - INDORE AC Duronto Express (12227) 02:21 02:21 - N N N N Y N Y
INDORE - MUMBAI CENT AC Duronto Express (12228) 07:16 07:16 - Y N N N N Y N
MUMBAI CENT - JAIPUR AC Duronto Express (12239) 02:21 02:21 - Y N Y N N N N
PUNE - DELHI HAZRAT NIZAMUDDIN AC Duronto Exp (12263) 17:08 17:08 - N Y N N Y N N
DELHI HAZRAT NIZAMUDDIN - PUNE AC Duronto Exp (12264) 00:37 00:37 - N Y N N Y N N
MUMBAI CENTRAL - RAJKOT AC Duronto Exp (12267) 02:32 02:32 - Y Y Y Y Y Y Y
RAJKOT - MUMBAI CENTRAL AC Duronto Exp (12268) 02:37 02:37 - Y Y Y Y Y Y Y
DELHI HAZRAT NIZAMUDDIN - ERNAKULAM Duronto Exp (12284) 13:21 13:21 - N N N N N N Y
AHMEDABAD - PUNE AC Duronto Express (12297) 01:17 01:17 - Y N Y N N Y N
PUNE - AHMEDABAD AC Duronto Express (12298) 03:15 03:15 - N Y N N Y N Y
MADGAON - CHANDIGARH Goa Sampark Kranti Exp (12449) 00:15 00:20 5 mins N N Y Y N N N
CHANDIGARH - MADGAON Goa Sampark Kranti Exp (12450) 00:01 00:06 5 mins N Y N N N N Y
MUMBAI BANDRA T - SMVD KATRA Swaraj SF Express (12471) 11:42 11:47 5 mins Y N N Y Y N Y
KOCHUVELI - AMRITSAR SF Express (12483) 15:42 15:47 5 mins N N N Y N N N
BIKANER - DADAR SF Express (12489) 08:15 08:20 5 mins N N Y N N N Y
DADAR - BIKANER SF Express (12490) 18:18 18:23 5 mins N N Y N N N Y
PUNE - DELHI H NIZAMUDDIN AC SF Exp (12493) 12:10 12:20 10 mins N N N N N N Y
DELHI H NIZAMUDDIN - PUNE AC SF Exp (12494) 13:12 13:17 5 mins N N N N N Y N
AHMEDABAD - CHENNAI CENTRAL Navjeevan SF Express (12655) 11:40 11:50 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
CHENNAI CENTRAL - AHMEDABAD Navjeevan SF Express (12656) 14:25 14:35 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - HOWRAH SF Express (12833) 04:15 04:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AHMEDABAD SF Express (12834) 08:57 09:02 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - MUMBAI CENTRAL Gujrat SF Mail (12902) 02:05 02:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PORBANDAR - HOWRAH Aradhana SF Express (12905) 21:10 21:15 5 mins N N Y Y N N Y
HOWRAH - PORBANDAR Aradhana SF Express (12906) 04:55 05:05 10 mins Y N N Y N N Y
HARIDWAR - VALSAD SF Express (12912) 17:10 17:15 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI CENT - SURAT Flying Ranee SF Exp (12921) 22:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - MUMBAI CENT Flying Ranee SF Exp (12922) START 05:30 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - MUMBAI BANDRA T Paschim SF Express (12926) 10:20 10:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENTRAL - VADODARA SF Express (12927) 04:03 04:05 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
VADODARA - MUMBAI CENTRAL SF Express (12928) 00:23 00:28 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VALSAD - DAHOD SF Intercity Express (12929) 08:30 08:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DAHOD - VALSAD SF Intercity Express (12930) 19:45 19:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENT - AHMEDABAD AC Double Decker Exp (12931) 17:55 18:00 5 mins Y Y Y Y Y Y N
AHMEDABAD - MUMBAI CENT AC Double Decker Exp (12932) 09:22 09:27 5 mins Y Y Y Y Y Y N
MUMBAI BANDRA T - SURAT Intercity Exp (12935) 11:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - MUMBAI BANDRA T Intercity SF Express (12936) START 16:05 - Y Y Y Y Y Y Y
PUNE - JAIPUR SF Express (12939) 22:55 23:00 5 mins N N Y N N N Y
SURAT - MAHUVA SF Express (12945) START 05:30 - N N Y N N N N
MAHUVA - SURAT SF Express (12946) 07:20 ENDS - N N N Y N N N
PORBANDAR - SANTRAGANCHI Kavi Guru SF Express (12949) 21:10 21:15 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI CENTRAL - NEW DELHI Rajdhani Express (12951) 19:53 19:58 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - MUMBAI CENTRAL Rajdhani Express (12952) 04:58 05:03 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENT - H NIZAMUDDIN August Kranti Rajdhani Exp (12953) 20:50 20:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
H NIZAMUDDIN - MUMBAI CENT August Kranti Rajdhani Exp (12954) 06:00 06:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI DADAR - BHUJ SF Express (12959) 04:15 04:20 5 mins N N Y N N Y N
BHUJ - MUMBAI DADAR SF Express (12960) 08:15 08:20 5 mins N Y N N Y N N
INDORE - MUMBAI CENT Avantika SF Express (12962) 01:50 01:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
ERNAKULAM - AJMER Marusagar SF Express (12977) 00:10 00:15 5 mins N Y N N N N N
AJMER - ERNAKULAM Marusagar SF Express (12978) 00:01 00:06 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI BANDRA T - JAIPUR SF Express (12979) 20:33 20:38 5 mins N Y N Y N Y N
JAIPUR - MUMBAI BANDRA T SF Express (12980) 10:03 10:08 5 mins N Y N Y N Y N
GANDHIDHAM - PURI Weekly SF Express (12993) 08:15 08:30 15 mins N N N N N Y N
PURI - GANDHIDHAM Weekly SF Express (12994) 03:37 03:42 5 mins N N Y N N N N
BIKANER - MUMBAI BANDRA T Ranakpur Express (14707) 04:37 04:42 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - BARMER AC Express (14805) 15:25 15:30 5 mins N Y N N N N N
BARMER - YESVANTPUR AC Express (14806) 18:30 18:35 5 mins N N N N Y N N
SHRI GANGANAGAR - KOCHUVELI Express (16311) 16:50 17:00 10 mins N N Y N N N N
KOCHUVELI - SHRI GANGANAGAR Express (16312) 03:10 03:22 12 mins Y N N N N N N
VERAVAL - TRIVANDRUM CENTRAL Express (16333) 16:50 17:00 10 mins N N N Y N N N
TRIVANDRUM CENTRAL - VERAVAL Express (16334) 03:10 03:22 12 mins N N Y N N N N
GANDHIDHAM - NAGERCOIL Weekly Express (16335) 16:50 17:00 10 mins N N N N Y N N
NAGERCOIL - GANDHIDHAM Express (16336) 03:10 03:22 12 mins N N N Y N N N
OKHA - ERNAKULAM Express (16337) 16:50 17:00 10 mins Y N N N N Y N
ERNAKULAM - OKHA Express (16338) 03:10 03:22 12 mins N N N N Y N Y
AHMEDABAD - YESVANTPUR Weekly Exp (16501) 22:30 22:40 10 mins N Y N N N N N
YESVANTPUR - AHMEDABAD Weekly Express (16502) 22:10 22:15 5 mins Y N N N N N N
JODHPUR - KSR BENGALURU Express (16507) 19:05 19:15 10 mins N N N Y N Y N
KSR BENGALURU - JODHPUR Express (16508) 02:45 02:55 10 mins N N Y N Y N N
RAJKOT - COIMBATORE MAIN Express (16613) 14:25 14:35 10 mins N N N N N N Y
COIMBATORE MAIN - RAJKOT Express (16614) 09:55 10:05 10 mins N N N N N Y N
BHAVNAGAR T - KAKINADA PORT Express (17203) 14:25 14:35 10 mins N N N N N Y N
KAKINADA PORT - BHAVNAGAR T Express (17204) 09:55 10:05 10 mins N N N N Y N N
MUMBAI CENT - PORBANDAR Saurashtra Express (19015) 14:10 14:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PORBANDAR - MUMBAI CENT Saurashtra Express (19016) 12:30 12:40 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - DEHRADUN Express (19019) 04:40 04:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - MUMBAI BANDRA T Express (19020) 22:17 22:25 8 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - LUCKNOW Weekly Exp (19021) 16:45 16:50 5 mins N N N N N Y N
LUCKNOW - MUMBAI BANDRA T Express (19022) 03:22 03:27 5 mins N Y N N N N N
MUMBAI CENTRAL - FIROZPUR CANTT Janta Express (19023) 13:27 13:37 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
FIROZPUR CANTT - MUMBAI CENTRAL Janta Express (19024) 13:30 13:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - AMRAVATI Express (19025) START 11:00 - N N N Y Y N Y
AMRAVATI - SURAT Express (19026) 21:00 ENDS - Y N N N Y Y N
VALSAD - AHMEDABAD Gujrat Queen Exp (19033) 05:38 05:43 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - VALSAD Gujrat Queen Exp (19034) 22:50 22:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - MUZAFFARPUR Avadh Express (19039) 03:03 03:08 5 mins N Y N N Y N Y
MUZAFFARPUR - MUMBAI BANDRA T Avadh Express (19040) 23:25 23:30 5 mins Y N Y N Y N N
MUMBAI BANDRA T - GHAZIPUR CITY Express (19041) 03:27 03:30 3 mins Y N N N N Y N
GHAZIPUR CITY - MUMBAI BANDRA T Express (19042) 02:55 03:00 5 mins N Y N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - BHAGAT KI KOTHI Humsafar Express (19043) 01:43 01:48 5 mins N N N N Y N N
BHAGAT KI KOTHI - MUMBAI BANDRA T Humsafar Express (19044) 05:15 05:20 5 mins N N N N N Y N
SURAT - MUZAFFARPUR Express (19053) START 06:10 - N N N N Y N N
MUZAFFARPUR - SURAT Express (19054) 17:10 ENDS - N Y N N N N N
JODHPUR - VALSAD Weekly Express (19056) 07:50 07:55 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - RAMNAGAR Weekly Exp (19061) 08:45 08:50 5 mins N N N Y N N N
RAMNAGAR - MUMBAI BANDRA T Weekly Exp (19062) 18:30 18:35 5 mins N N N N N Y N
BHUJ - DADAR Sayaji Nagari Express (19116) 09:52 09:55 3 mins Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - PORBANDAR Weekly Express (19201) 09:55 10:05 10 mins N N N Y N N N
PORBANDAR - SECUNDERABAD Weekly Express (19202) 14:25 14:35 10 mins N Y N N N N N
KOCHUVELI - BHAVNAGAR Express (19259) 03:10 03:22 12 mins N N N N N Y N
BHAVNAGAR - KOCHUVELI Express (19260) 16:50 17:00 10 mins N N N N N N Y
KOCHUVELI - PORBANDAR Weekly Express (19261) 18:30 18:40 10 mins Y N N N N N N
PORBANDAR - KOCHUVELI Weekly Express (19262) 07:20 07:30 10 mins N N N N Y N N
LINGAMPALLI - INDORE Humsafar Express (19315) 15:42 15:47 5 mins Y N N N N N N
INDORE - LINGAMPALLI Humsafar Express (Start 26 May) (19316) 18:55 19:00 5 mins N N N N N Y N
CHENNAI CENTRAL - AHMEDABAD Express (19419) 01:43 01:48 5 mins N Y N N N Y N
AHMEDABAD - CHENNAI CENTRAL Express (19420) 13:45 13:50 5 mins N N Y N N Y N
VERAVAL - MUMBAI CENTRAL Express (19570) 02:33 02:38 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
TIRUNELVELI - JAMNAGAR Express (19577) 18:30 18:40 10 mins N Y Y N N N N
JAMNAGAR - TIRUNELVELI Express (19578) 07:20 07:30 10 mins N N N N N Y Y
JAIPUR - MUMBAI BANDRA T Aravali Express (19708) 02:17 02:22 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AJMER - MUMBAI BANDRA T Link SF Express (Starts 20 Dec) (20902) 09:35 09:40 5 mins Y N N Y N Y N
VADODARA - VARANASI Mahamana SF Express (20903) 21:30 21:40 10 mins N N Y N N N N
VARANASI - VADODARA Mahamana SF Express (20904) 07:15 07:25 10 mins N N N N N Y N
MUMBAI CENTRAL - NEW DELHI AC Duronto Exp (22209) 02:21 02:21 - N Y N N N Y N
NEW DELHI - MUMBAI CENTRAL AC Duronto Express (22210) 12:57 12:57 - N N Y N N N Y
KANPUR CENTRAL - MUMBAI BANDRA SF Express (22443) 18:40 18:45 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI BANDRA - KANPUR CENTRAL SF Express (22444) 08:45 08:50 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - CHANDIGARH SF Express (22451) 15:55 16:00 5 mins Y N N Y N N N
BIKANER - MUMBAI BANDRA T SF Express (22473) 08:50 08:55 5 mins N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - BIKANER SF Express (22474) 18:18 18:23 5 mins N Y N N N N N
HISAR - COIMBATORE MAIN AC SF Express (22475) 00:01 00:11 10 mins N N N N Y N N
COIMBATORE MAIN - HISAR AC SF Express (22476) 17:50 18:00 10 mins N N N N N N Y
TRIVANDRUM CENT - DELHI H NIZAMUDDIN SF Express (22633) 22:23 22:28 5 mins N N N Y N N N
DELHI H NIZAMUDDIN - TRIVANDRUM CENT SF Express (22634) 17:10 17:15 5 mins N N N N N Y N
TRIVANDRUM - DELHI H NIZAMUDDIN SF Exp (via Alappuzha) (22655) 08:10 08:15 5 mins N N N Y N N N
DELHI HAZRAT NIZAMUDDIN - TRIVANDRUM SF Express (22656) 03:05 03:10 5 mins N N N N N Y N
PURI - SURAT SF Express (22827) 03:20 ENDS - N Y N N N N N
SURAT - PURI SF Express (22828) START 08:30 - N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - UDAIPUR SF Express (22901) 03:27 03:30 3 mins N N Y N Y N Y
UDAIPUR - MUMBAI BANDRA TERMINUS SF Express (22902) 09:35 09:40 5 mins Y N N Y N Y N
MUMBAI BANDRA T - BHUJ AC SF Express (22903) 03:15 03:18 3 mins Y N N Y N Y N
BHUJ - MUMBAI BANDRA T AC SF Express (22904) 01:42 01:45 3 mins N Y N N Y N Y
OKHA - HOWRAH Link SF Express (22905) 21:10 21:20 10 mins N N Y Y N N Y
MADGAON - HAPA Weekly SF Express (22907) 00:10 00:15 5 mins N N N N N Y N
HAPA - MADGAON Weekly SF Express (22908) 13:17 13:22 5 mins N N N Y N N N
VALSAD - PURI Weekly SF Express (22909) 21:10 21:15 5 mins N N N Y N N N
PURI - VALSAD Weekly SF Express (22910) 18:40 18:45 5 mins Y N N N N N N
HISAR - MUMBAI BANDRA T Weekly SF Express (22916) 13:17 13:22 5 mins N N Y N N N N
MUMBAI BANDRA T - HARIDWAR SF Express (22917) 17:02 17:07 5 mins N N Y N N N N
HARIDWAR - MUMBAI BANDRA T SF Express (22918) 17:10 17:15 5 mins N N N N Y N N
KALKA - MUMBAI BANDRA T Paschim SF Exp (22926) 10:20 10:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - AHMEDABAD Lokshakti SF Exp (22927) 00:22 00:27 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - MUMBAI BANDRA T Lokshakti SF Exp (22928) 01:17 01:22 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHILAD - VADODARA Express (Unreserved) (22929) 18:08 18:11 3 mins Y Y Y Y Y Y Y
VADODARA - BHILAD Express (Unreserved) (22930) 09:12 09:15 3 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - JAIPUR SF Express (22933) 20:33 20:38 5 mins Y N N N N N N
JAIPUR - MUMBAI BANDRA T SF Express (22934) 03:22 03:27 5 mins N N Y N N N N
MUMBAI BANDRA T - PALITANA Weekly SF Exp (22935) 19:35 19:40 5 mins N N N N Y N N
PALITANA - MUMBAI BANDRA T Weekly SF Exp (22936) 06:25 06:30 5 mins N N N N N N Y
HAPA - BILASPUR SF Express (22939) 08:50 08:55 5 mins N N Y N N N N
BILASPUR - HAPA SF Express (22940) 04:27 04:32 5 mins N N N N Y N N
PUNE - INDORE SF Express (22943) 22:55 23:00 5 mins Y Y N Y Y Y N
INDORE - PUNE SF Express (22944) 00:08 00:20 12 mins Y Y N Y Y Y N
MUMBAI CENTRAL - OKHA Saurashtra SF Mail Exp (22945) 01:30 01:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
OKHA - MUMBAI CENTRAL Saurashtra SF Mail Exp (22946) 02:33 02:38 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DELHI SARAI ROHILLA - MUMBAI BANDRA T SF Exp (22950) 13:17 13:22 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - GANDHIDHAM Weekly SF Exp (22951) 04:15 04:20 5 mins N N N N Y N N
GANDHIDHAM - MUMBAI BANDRA T Weekly SF Exp (22952) 18:30 18:35 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI CENT - AHMEDABAD Gujrat SF Express (22953) 10:23 10:28 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AHMEDABAD - MUMBAI CENT Gujrat SF Express (22954) 11:10 11:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - BHUJ Kutch SF Express (22955) 21:55 22:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHUJ - MUMBAI BANDRA T Kutch SF Express (22956) 06:55 07:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SURAT - JAMNAGAR Intercity SF Express (22959) START 13:30 - N Y Y Y Y Y Y
JAMNAGAR - SURAT Intercity SF Express (22960) 14:50 ENDS - Y N Y Y Y Y Y
SURAT - HAPA Intercity SF Express (22961) START 13:30 - Y N N N N N N
HAPA - SURAT Intercity SF Express (22962) 14:50 ENDS - N Y N N N N N
BANDRA TERMINUS - BHAVNAGAR SF Express (22963) 19:35 19:40 5 mins Y N N N N N N
BHAVNAGAR - BANDRA TERMINUS SF Express (22964) 03:05 03:10 5 mins Y N N N N N N
MUMBAI BANDRA T - BHAGAT KI KOTHI SF Exp (22965) 03:50 03:55 5 mins N N N N N Y N
BHAGAT KI KOTHI - MUMBAI BANDRA T SF Exp (22966) 08:50 08:55 5 mins N N N N N N Y
AHMEDABAD - ALLAHABAD Weekly SF Exp (22967) 17:35 17:40 5 mins N N N Y N N N
ALLAHABAD - AHMEDABAD Weekly SF Exp (22968) 20:20 20:25 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI BANDRA T - MAHUVA SF Express (22989) 15:25 15:30 5 mins Y N N N N N N
MAHUVA - MUMBAI BANDRA T SF Express (22990) 23:50 23:55 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - VERAVAL SF Express (22991) 16:30 16:35 5 mins N N N N N Y N
VERAVAL - MUMBAI BANDRA T SF Express (22992) 01:10 01:15 5 mins Y N N N N N N
MUMBAI BANDRA T - MAHUVA SF Express (22993) 19:35 19:40 5 mins N N N Y N N N
MAHUVA - MUMBAI BANDRA T SF Express (22994) 07:20 07:25 5 mins N N Y N N N N
AJMER - MUMBAI BANDRA T SF Express (22996) 10:08 10:13 5 mins N N Y N Y N Y
TRIVANDRUM CENT - DELHI H NIZAMUDDIN SF Exp (via Kottayam) (22653) 08:10 08:15 5 mins N N N N N N Y
DELHI H NIZAMUDDIN - TRIVANDRUM CENT SF Exp (via Kottayam) (22654) 03:05 03:10 5 mins N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - HAZRAT NIZAMUDDIN Maharashtra S K Exp (12907) 20:56 20:56 - N N Y N N N Y
HAZRAT NIZAMUDDIN - MUMBAI BANDRA T Maharashtra S K Exp (12908) 12:50 12:50 - N Y N N Y N N
AHMEDABAD - MUMBAI CENT Karnavati SF Exp (12934) 08:35 08:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAJKOT - SECUNDERABAD Express (17017) 14:25 14:35 10 mins Y N Y Y N N N
SECUNDERABAD - RAJKOT Express (17018) 09:55 10:05 10 mins N Y Y N N N Y
TUTICORIN - OKHA Vivek Express (19567) 12:10 12:20 10 mins N Y N N N N N
SHRI GANGANAGAR - TIRUCHIRAPPALLI Humsafar Express (22497) 00:01 00:06 5 mins N N Y N N N N
TIRUCHIRAPPALLI - SHRI GANGANAGAR Humsafar Express (22498) 15:25 15:30 5 mins N N N N N Y N
BHAVNAGAR T - SURAT Link Express (59230) 07:15 ENDS - N N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - JAIPUR Aravali Express (19707) 00:47 00:52 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOCHUVELI - CHANDIGARH Kerala Sampark Kranti Exp (12217) 16:36 16:36 - N Y N N N N Y
CHANDIGARH - KOCHUVELI Kerala Sampark Kranti Exp (12218) 06:40 06:40 - N N N Y N Y N
CHANDIGARH - MUMBAI BANDRA T SF Express (22452) 05:15 05:20 5 mins Y N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - HISAR Weekly SF Express (22915) 16:45 16:50 5 mins Y N N N N N N
HAZRAT NIZAMUDDIN - MADGAON Rajdhani Express (22414) 00:10 00:13 3 mins N N N N N Y Y
ERNAKULAM - DELHI HAZRAT NIZAMUDDIN Duronto Exp (12283) 03:24 03:24 - N N N Y N N N
JAIPUR - MUMBAI CENT AC Duronto Express (12240) 07:16 07:16 - N N Y N Y N N
MUMBAI BANDRA T - JABALPUR SF Special (01705) 04:27 04:30 3 mins N N N N N Y N
VALSAD - JODHPUR Weekly Express (19055) 23:30 23:35 5 mins N Y N N N N N
MADGAON - HAZRAT NIZAMUDDIN Rajdhani Express (22413) 22:25 22:28 3 mins Y N N N N N Y
UDHNA - HABIBGANJ AC Special (01667) 14:45 14:48 3 mins N Y N N N N N
HABIBGANJ - UDHNA AC Special (01668) 10:00 10:03 3 mins N Y N N N N N
VAPI - SURAT Passenger Special (09069) 11:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HISAR - SECUNDERABAD Express (17038) 11:20 11:25 5 mins Y N N N N Y N
SECUNDERABAD - HISAR Express (17037) 20:20 20:25 5 mins N N Y Y N N N
JABALPUR - MUMBAI BANDRA T SF Special (01706) 07:50 07:55 5 mins N N N N Y N N
SMVD KATRA - MUMBAI BANDRA T Swaraj SF Express (12472) 14:05 14:10 5 mins N N Y Y N Y Y
AMRITSAR - KOCHUVELI SF Express (12484) 06:20 06:25 5 mins Y N N N N N N
SHRI GANGA NAGAR - HAZUR SAHIB NANDED Express (17624) 11:20 11:25 5 mins N N N N N N Y
HAZUR SAHIB NANDED - SHRI GANGA NAGAR Express (17623) 23:30 23:35 5 mins N N N Y N N N
DELHI SARAI ROHILLA - MUMBAI BANDRA T Garib Rath Exp (12215) 04:46 04:51 5 mins N Y Y N Y N Y
MUMBAI BANDRA T - DELHI SARAI ROHILLA Garib Rath Exp (12216) 15:55 16:00 5 mins N Y Y N Y N Y
MUMBAI CENTRAL - AHMEDABAD Gujrat SF Mail (12901) 02:10 02:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VALSAD - HARIDWAR SF Express (12911) 16:45 16:50 5 mins N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - AMRITSAR Paschim SF Express (12925) 16:15 16:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENT - AHMEDABAD Karnavati SF Exp (12933) 17:35 17:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SANTRAGANCHI - PORBANDAR Kavi Guru SF Express (12950) 06:00 06:10 10 mins N Y N N N N N
MUMBAI CENTRAL - JAIPUR SF Express (12955) 22:40 22:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
JAIPUR - MUMBAI CENTRAL SF Express (12956) 03:30 03:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENT - INDORE Avantika SF Express (12961) 23:10 23:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DADAR - AJMER SF Express (12989) 18:18 18:23 5 mins Y N N Y N Y N
AJMER - DADAR SF Express (12990) 08:50 08:55 5 mins Y N N Y N Y N
JODHPUR - MUMBAI BANDRA Suryanagari SF Express (12479) 07:38 07:43 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - JODHPUR Suryanagari SF Express (12480) 17:15 17:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VISAKHAPATNAM - GANDHIDHAM Weekly Express (18501) 23:30 23:35 5 mins N N N N Y N N
GANDHIDHAM - VISAKHAPATNAM Weekly Express (18502) 08:15 08:30 15 mins Y N N N N N N
MUMBAI BANDRA - DELHI H NIZAMUDDIN Yuva Exp (12247) 20:05 20:10 5 mins N N N N Y N N
DELHI H NIZAMUDDIN - MUMBAI BANDRA T Yuva Exp (12248) 05:15 05:20 5 mins N N N N N N Y
DARBHANGA - AHMEDABAD Jansadharan Weekly Exp (UnReserved) (15559) 04:55 05:05 10 mins N N N N Y N N
AHMEDABAD - DARBHANGA Jansadharan Weekly Exp (UnReserved) (15560) 23:40 23:50 10 mins N N N N Y N N
BIKANER - YESVANTPUR Express (16588) 18:30 18:35 5 mins Y N Y N N N N
RAJKOT - REWA SF Express (22937) 21:50 22:00 10 mins N N N N N N Y
REWA - RAJKOT SF Express (22938) 13:45 13:55 10 mins N Y N N N N N
NAGPUR - AHMEDABAD Prerana SF Express (22137) 23:30 23:35 5 mins N N Y N N Y Y
AHMEDABAD - NAGPUR Prerana SF Express (22138) 21:20 21:30 10 mins Y N N Y N N Y
MUMBAI BANDRA T - JAMNAGAR Humsafar Express (22923) 04:15 04:20 5 mins N Y N Y N N Y
JAMNAGAR - MUMBAI BANDRA T Humsafar Express (22924) 06:12 06:17 5 mins Y N Y N Y N N
UDAIPUR CITY - MYSORE Palace Queen Humsafar Exp (19667) 09:35 09:40 5 mins N Y N N N N N
MYSORE - UDAIPUR CITY Palace Queen Humsafar Exp (19668) 15:42 15:47 5 mins N N N N Y N N
VADODARA - REWA Mahamana SF Express (20905) 21:30 21:40 10 mins N N N N N Y N
REWA - VADODARA Mahamana SF Express (20906) 13:45 13:55 10 mins Y N N N N N N
OKHA - RAMESWARAM Express (16734) 21:10 21:15 5 mins N Y N N N N N
RAMESWARAM - OKHA Express (16733) 22:10 22:15 5 mins N N N N N N Y
AJMER - PURI Express (18422) 07:50 07:58 8 mins N N Y N N Y N
MUMBAI BANDRA - UDAIPUR CITY SF Express (12995) 20:33 20:38 5 mins N N Y N Y N Y
UDAIPUR CITY - MUMBAI BANDRA SF Express (12996) 10:08 10:13 5 mins N N Y N Y N Y
MUMBAI BANDRA T - JAMMU TAWI Vivek Exp (19027) 15:55 16:00 5 mins N N N N N Y N
PURI - OKHA Dwarka Express (18401) 23:30 23:35 5 mins Y N N N N N N
OKHA - PURI Dwarka Express (18402) 22:20 22:30 10 mins N N Y N N N N
PURI - AJMER Express (18421) 06:00 06:10 10 mins N N Y N N Y N
PUNE - INDORE Express (via Panvel) (19311) 01:43 01:48 5 mins Y N N Y N N N
INDORE - PUNE Express (via Panvel) (19312) 03:05 03:10 5 mins N N Y N N N Y
AHMEDABAD - CHENNAI CENTRAL HumSafar Exp (22920) 18:55 19:00 5 mins Y N N N N N N
CHENNAI CENTRAL - AHMEDABAD HumSafar Exp (22919) 23:57 00:02 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - GORAKHPUR Avadh Express (19037) 03:03 03:08 5 mins Y N Y Y N Y N
GORAKHPUR - MUMBAI BANDRA T Avadh Express (19038) 23:25 23:30 5 mins N Y N Y N Y Y
JAMMU TAWI - MUMBAI BANDRA T Vivek Exp (19028) 18:30 18:35 5 mins N Y N N N N N
AHMEDABAD - PURI Express (18406) 22:30 22:40 10 mins N N N N Y N N
PURI - AHMEDABAD Express (18405) 03:37 03:42 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - BHAVNAGAR T SF Express (12971) 01:15 01:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHAVNAGAR T - MUMBAI BANDRA T SF Express (12972) 03:45 03:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PURI - AHMEDABAD SF Express (12843) 03:37 03:42 5 mins Y N N Y N Y Y
AHMEDABAD - PURI SF Express (12844) 22:30 22:40 10 mins Y N N Y N Y Y
MUMBAI BANDRA T - GORAKHPUR Antyodaya Express (22921) 08:45 08:50 5 mins N N N N N N Y
GORAKHPUR - MUMBAI BANDRA T Antyodaya Express (22922) 12:15 12:20 5 mins N N Y N N N N
GANDHIDHAM - PURI SF Express (via Vizianagaram) (22973) 08:15 08:30 15 mins N N N Y N N N
PURI - GANDHIDHAM SF Express (via Vizianagaram) (22974) 21:23 21:28 5 mins N N N N N N Y
AJMER - BANGALORE Garib Nawaz Express (16531) 19:05 19:15 10 mins Y N N N N N N
BANGALORE - AJMER Garib Nawaz Express (16532) 02:45 02:55 10 mins N N N N N N Y
BANGALORE CITY - JODHPUR Express (16534) 02:45 02:55 10 mins N Y N N N N N
JODHPUR - BANGALORE CITY Exp (Via Guntakal) (16533) 19:05 19:15 10 mins N N Y N N N N
CHENNAI CENTRAL - AHMEDABAD Special (Start 06 April) (06051) 01:52 01:55 3 mins Y N N N N N N
AHMEDABAD - CHENNAI CENTRAL Special (Start 08 April) (06052) 13:45 13:50 5 mins Y N N N N N N
GANDHIDHAM - MUMBAI BANDRA T SF Special (Start 13 April) (09434) 01:30 01:33 3 mins N N N N N N Y
MUMBAI BANDRA T - GANDHIDHAM SF Special (Start 13 April) (09433) 04:33 04:36 3 mins N N N N N Y N
MUMBAI CENTRAL - NEW DELHI AC SF Special (Start 12 April) (09005) 19:01 19:01 - N N N N Y N Y
MUMBAI BANDRA T - INDORE SF Special (Start 13 April) (09023) 17:02 17:07 5 mins N N N N N Y N
INDORE - MUMBAI BANDRA T SF Special (Start 12 April) (09024) 03:15 03:20 5 mins N N N N N Y N
CHENNAI EGMORE - JODHPUR Weekly SF Express (22663) 20:20 20:25 5 mins N N N N N N Y
JODHPUR - CHENNAI EGMORE SF Express (22664) 11:20 11:25 5 mins N Y N N N N N
JAMNAGAR - MUMBAI BANDRA T Saurashtra Janta Exp (19218) 00:45 00:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - JAMNAGAR Saurashtra Janta Exp (19217) 21:37 21:42 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - GORAKHPUR Suvidha Special (Starts 13 April) (82909) 10:35 10:38 3 mins N N N N N Y N
AJMER - MUMBAI BANDRA T SF Special (Starts 7 April) (09621) 23:05 23:10 5 mins N N N N N N Y
MUMBAI BANDRA T - AJMER SF Special (Starts 8 April) (09622) 10:15 10:18 3 mins Y N N N N N N
MUMBAI BANDRA T - GORAKHPUR Special (Starts 1 June) (09015) 10:35 10:38 3 mins N N N N N Y N
MUMBAI BANDRA T - GHAZIPUR CITY Special (Starts 15 April) (09025) 03:27 03:30 3 mins N Y N N N N N
MUMBAI CENTRAL - LUCKNOW Suvidha Special (Starts 11 April) (82907) 23:23 23:28 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - JAIPUR SF Special (Starts 4 April) (09724) 10:15 10:18 3 mins N N N Y N N N
JAIPUR - MUMBAI BANDRA T SF Special (Starts 3 April) (09723) 23:40 23:45 5 mins N N Y N N N N
MUMBAI BANDRA T - JAMMU TAWI AC SF Special (Starts 15 April) (09021) 08:50 08:55 5 mins Y N N N N N N
UDHNA - AGRA CANTT SF Special (Start 11 April) (09051) 18:35 18:40 5 mins N N N Y N N N
JAMMU TAWI - MUMBAI BANDRA T AC SF Special (Starts 17 April) (09022) 04:25 04:30 5 mins N N N Y N N N
GORAKHPUR - MUMBAI BANDRA T Suvidha Special (Starts 14 April) (82910) 04:25 04:30 5 mins N Y N N N N N
GORAKHPUR - MUMBAI BANDRA T Special (Starts 2 June) (09016) 04:25 04:30 5 mins N Y N N N N N
MUMBAI CENTRAL - LUCKNOW SF Special (Starts 6 June) (09013) 23:23 23:28 5 mins N N N Y N N N
AGRA CANTT - UDHNA SF Special (Start 12 April) (09052) 06:35 06:40 5 mins N N N N N Y N
GHAZIPUR CITY - MUMBAI BANDRA T Special (Starts 17 April) (09026) 02:55 03:00 5 mins N N N N Y N N
PUNE - UDAIPUR CITY Summer Special (Starts 11 April) (09676) 08:20 08:25 5 mins N N N Y N N N
UDAIPUR CITY - PUNE Summer Special (Starts 9 April) (09675) 13:55 14:00 5 mins N N Y N N N N
LUCKNOW - MUMBAI CENTRAL Suvidha Special (Starts 12 April) (82908) 18:40 18:43 3 mins N N N N N Y N
OKHA - TUTICORIN Vivek Express (19568) 14:25 14:35 10 mins N N N N Y N N
LUCKNOW - MUMBAI CENTRAL AC SF Special (Start 07 June) (09014) 18:40 18:43 3 mins N N N N N Y N
NEW DELHI - MUMBAI CENTRAL AC SF Special (Start 13 April) (09006) 03:39 03:39 - N Y N N N N Y
DELHI H NIZAMUDDIN - TRIVANDRUM CENT Rajdhani Express (12432) 00:20 00:20 - Y N Y Y N N N
CHHAPRA - SURAT Tapti Ganga Express (19046) 18:40 ENDS - Y N Y Y N Y Y
SURAT - CHHAPRA Tapti Ganga Express (19045) START 09:50 - Y N Y Y Y N Y
TRIVANDRUM CENT - DELHI H NIZAMUDDIN Rajdhani Express (12431) 22:28 22:28 - N N Y N Y Y N
MUMBAI BANDRA T - BIKANER Ranakpur Express (14708) 19:20 19:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
KSR BENGALURU - GANDHIDHAM Express (16506) 02:45 02:55 10 mins Y N N N N N N
GANDHIDHAM - KSR BENGALURU CITY Express (16505) 19:05 19:15 10 mins N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - DELHI SARAI ROHILLA SF Exp (22949) 16:45 16:50 5 mins N N Y N N N N
MUMBAI BANDRA T - JAISALMER SF Express (22931) 18:18 18:23 5 mins N N N N Y N N
JAISALMER - MUMBAI BANDRA T SF Express (22932) 13:45 13:50 5 mins N N N N N N Y
GANDHIDHAM - TIRUNELVELI HumSafar Express (19424) 23:40 23:50 10 mins Y N N N N N N
TIRUNELVELI - GANDHIDHAM HumSafar Express (19423) 18:35 18:40 5 mins N N N N Y N N
BHAGALPUR - SURAT Tapti Ganga SF Exp (22948) 18:40 ENDS - N Y N N Y N N
SURAT - BHAGALPUR Tapti Ganga SF Exp (22947) START 09:50 - N Y N N N Y N
SURAT - VALSAD MEMU Special (09070) START 17:45 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CENTRAL - NEW DELHI AC SF Special (Start 27 April) (04419) 19:04 19:06 2 mins Y N N N N Y N
NEW DELHI - MUMBAI CENTRAL AC SF Special (Start 25 April) (04420) 03:34 03:36 2 mins Y N N N Y N N
JAIPUR - PUNE SF Express (12940) 00:08 00:20 12 mins N N Y N N N Y
AJMER - MYSURU Express (16209) 19:05 19:15 10 mins N N N N Y N Y
MYSURU - AJMER Express (16210) 02:45 02:55 10 mins N N N Y N Y N
BHAGAT KI KOTHI - MUMBAI BANDRA T Special (04817) 06:40 06:45 5 mins Y N N Y N N N
MUMBAI BANDRA T - BHAGAT KI KOTHI Special (04818) 17:02 17:07 5 mins Y N N Y N N N
YESVANTPUR - BIKANER Express (16587) 12:10 12:20 10 mins Y N N N N Y N
DELHI H NIZAMUDDIN - MUMBAI BANDRA T Garib Rath Exp (12910) 04:46 04:51 5 mins Y N N Y N Y N
MUMBAI BANDRA T - DELHI H NIZAMUDDIN Garib Rath Exp (12909) 20:05 20:10 5 mins N Y N Y N Y N
KOCHUVELI - INDORE Weekly Express (19331) 18:30 18:40 10 mins N N N N N Y N
INDORE - KOCHUVELI Weekly Express (19332) 06:25 06:30 5 mins N N Y N N N N
MUMBAI CENTRAL - AMRITSAR Golden Temple SF Mail (12903) 01:00 01:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - MUMBAI CENT Golden Temple SF Mail (12904) 00:57 01:02 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DADAR - BHUJ Sayaji Nagari Express (19115) 18:47 18:50 3 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA TOWN - SURAT Express (13425) 04:50 ENDS - Y N N N N N N
SURAT - MALDA TOWN Express (13426) START 12:50 - Y N N N N N N
KOCHUVELI - DEHRADUN SF Express (22659) 15:42 15:47 5 mins N N N N N Y N
DEHRADUN - KOCHUVELI SF Express (22660) 06:25 06:30 5 mins N Y N N N N N
SURAT - BHUSAVAL Passenger (59077) START 16:45 - Y Y Y Y Y Y Y
BHUSAVAL - SURAT Passenger (59078) 00:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RAJKOT - SECUNDERABAD Special (May 22 Only) (09571) 01:10 01:15 5 mins N N N Y N N N