Back Mankapur Jn (MUR) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
LUCKNOW - CHHAPRA Special (Via Kaptanganj) (05066) 23:56 23:58 2 mins Y N N N N Y N
CHHAPRA - LUCKNOW Special (Via Kaptanganj) (05065) 03:25 03:27 2 mins Y N Y N N N N
MANKAPUR - FAIZABAD Passenger (54237) START 20:20 - Y Y Y Y Y Y Y
FAIZABAD - MANKAPUR Passenger (54238) 06:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MANKAPUR - AYODHYA Passenger (54239) START 08:25 - Y Y Y Y Y Y Y
AYODHYA - MANKAPUR Passenger (54240) 10:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MANKAPUR - AYODHYA Passenger (54243) START 17:10 - Y Y Y Y Y Y Y
AYODHYA - MANKAPUR Passenger (54244) 19:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
AYODHYA - GORAKHPUR Passenger (55002) 14:55 15:10 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - AYODHYA Passenger (UnReserved) (55001) 11:20 11:55 35 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - GONDA Passenger (UnReserved) (55025) 08:50 08:52 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDA - GORAKHPUR Passenger (UnReserved) (55028) 17:56 17:58 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDA - GORAKHPUR Passenger (UnReserved) (55026) 05:04 05:06 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - GONDA Passenger (UnReserved) (55027) 21:58 22:00 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - AMRITSAR Jan Sewa Express (UnReserved) (14617) 22:22 22:22 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - SAHARSA Jan Sewa Express (UnReserved) (14618) 00:53 00:53 - Y Y Y Y Y Y Y
MANKAPUR - PRAYAG GHAT Saryu Express (14234) START 02:45 - Y Y Y Y Y Y Y
PRAYAG GHAT - MANKAPUR Saryu Express (14233) 01:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BASTI - PRAYAG GHAT Manwar Sangam Express (14232) 15:00 15:05 5 mins Y Y Y N Y Y N
PRAYAG GHAT - BASTI Manwar Sangam Express (14231) 10:08 10:13 5 mins Y Y Y N Y Y N
BHAGALPUR - GANDHIDHAM Special (Start 15 April) (09452) 20:28 20:28 - Y N N N N N N
GANDHIDHAM - BHAGALPUR Special (09451) 04:00 04:00 - N N N N N N Y
KATHGODAM - HOWRAH Bagh Express (13020) 09:53 09:53 - Y Y Y Y Y Y Y
TRIVANDRUM - GORAKHPUR Raptisagar SF Express (12512) 12:49 12:51 2 mins N Y N Y Y N N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Kushinagar Express (11015) 04:28 04:30 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Kushinagar Express (11016) 21:13 21:15 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BARAUNI - GWALIOR Mail Express (11123) 07:34 07:36 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUZAFFARPUR - ANAND VIHAR T Sapt Kranti SF Exp (12557) 20:56 20:56 - Y Y Y Y Y Y Y
ANAND VIHAR T - MUZAFFARPUR Sapt Kranti SF Exp (12558) 01:37 01:37 - Y Y Y Y Y Y Y
DARBHANGA - NEW DELHI Bihar Sampark Kranti Exp (12565) 18:12 18:12 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - DARBHANGA Bihar Sampark Kranti Exp (12566) 00:39 00:39 - Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - ANAND VIHAR T HumSafar Exp (Via Basti) (12595) 21:59 21:59 - Y Y N Y N N N
ANAND VIHAR T - GORAKHPUR HumSafar Exp (Via Basti) (12596) 05:32 05:32 - N N Y Y N Y N
ASANSOL - GONDA Express (13509) 11:55 12:25 30 mins N N Y N N N N
GONDA - ASANSOL Express (13510) 15:30 16:00 30 mins N N Y N N N N
SAHARSA - AMRITSAR Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14603) 06:22 06:24 2 mins N N N N N Y N
AMRITSAR - SAHARSA Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14604) 05:25 05:27 2 mins N N N Y N N N
JAYNAGAR - AMRITSAR Shaheed Express (14673) 21:35 21:37 2 mins Y N Y Y N Y N
AMRITSAR - JAYNAGAR Shaheed Express (14674) 09:09 09:11 2 mins Y N Y N Y Y N
MUZAFFARPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Exp (15001) 23:28 23:30 2 mins Y N N N N N N
DEHRADUN - MUZAFFARPUR Rapti Ganga Exp (15002) 05:25 05:27 2 mins N N N N N N Y
GORAKHPUR - YESVANTPUR Express (15015) 08:33 08:33 - Y N N N N N N
SAHARSA - AMRITSAR Garib Rath Express (12203) 03:07 03:07 - Y Y N N Y N N
AMRITSAR - SAHARSA Garib Rath Express (12204) 21:41 21:41 - N N Y N N Y Y
MUZAFFARPUR - DELHI ANAND VIHAR Garib Rath Exp (12211) 01:05 01:05 - N N N N N Y N
DELHI ANAND VIHAR - MUZAFFARPUR Garib Rath Exp (12212) 08:34 08:34 - N N N Y N N N
GORAKHPUR - YASVANTPUR Express (via Faizabad) (15023) 10:50 10:55 5 mins N Y N N N N N
YASVANTPUR - GORAKHPUR Express (via Faizabad) (15024) 17:07 17:12 5 mins N N N N N Y N
GORAKHPUR - OKHA Express (15045) 06:54 06:54 - N N N Y N N N
OKHA - GORAKHPUR Express (15046) 16:54 16:54 - N Y N N N N N
GORAKHPUR - ANAND VIHAR T Weekly Express (15057) 22:49 22:49 - N N N Y N N N
ANAND VIHAR T - GORAKHPUR Weekly Exp (15058) 04:55 04:55 - N N N Y N N N
BHAGALPUR - JAMMU TAWI Amarnath Express (15097) 16:15 16:15 - N N N N Y N N
JAMMU TAWI - BHAGALPUR Amarnath Express (15098) 18:07 18:07 - N N Y N N N N
BARAUNI - LUCKNOW Express (15203) 08:38 08:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - BARAUNI Express (15204) 18:39 18:41 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
DARBHANGA - AMRITSAR Jan Nayak Exp (UnReserved) (15211) 05:50 05:50 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - DARBHANGA Jan Nayak Exp (UnReserved) (15212) 13:34 13:34 - Y Y Y Y Y Y Y
MUZAFFARPUR - AHMEDABAD Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15269) 06:27 06:27 - N N N N Y N N
AHMEDABAD - MUZAFFARPUR Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15270) 18:07 18:07 - Y N N N N N N
SAHARSA - ANAND VIHAR T Poorbiya Express (15279) 00:18 00:18 - Y N N N Y N N
ANAND VIHAR T - SAHARSA Poorbiya Express (15280) 05:28 05:28 - N Y N N N Y N
SAHARSA - DELHI ANAND VIHAR Jansadharan Exp (UnReserved) (15529) 04:32 04:34 2 mins N N N Y N N N
DELHI ANAND VIHAR - SAHARSA Jansadharan Exp (UnReserved) (15530) 12:15 12:17 2 mins N N N N Y N N
SAHARSA - AMRITSAR Jansadharan Weekly Express (15531) 16:38 16:38 - N N N N N N Y
AMRITSAR - SAHARSA Jansadharan Weekly Express (15532) 15:01 15:01 - N Y N N N N N
KAMAKHYA - DELHI ANAND VIHAR T Weekly Exp (15621) 04:32 04:34 2 mins N N N N Y N N
ANAND VIHAR T - KAMAKHYA Weekly Express (15622) 12:15 12:17 2 mins N N N N N Y N
GUWAHATI - JAMMU TAWI Amarnath Express (15653) 16:15 16:15 - N N N Y N N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Amarnath Express (15654) 18:07 18:07 - N N N N N Y N
KAMAKHYA - SMVD KATRA Express (15655) 16:38 16:38 - Y N N N N N N
SMVD KATRA - KAMAKHYA Express (15656) 04:04 04:04 - N N N Y N N N
DIBRUGARH - CHANDIGARH Express (15903) 22:32 22:32 - N Y N N N Y N
DARBHANGA - JALANDHAR CITY Antyodaya Express (22551) 12:56 12:56 - N N N N N Y N
JALANDHAR CITY - DARBHANGA Antyodaya Express (22552) 02:13 02:13 - Y N N N N N N
CHANDIGARH - DIBRUGARH Express (15904) 14:30 14:30 - Y N N Y N N N
NEW JALPAIGURI - AMRITSAR Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12407) 00:27 00:27 - N N N Y N N N
AMRITSAR - NEW JALPAIGURI Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12408) 02:28 02:28 - N N N N N Y N
BARAUNI - JAMMU TAWI Mour Dhwaj SF Exp (12491) 16:15 16:15 - N N N N N N Y
JAMMU TAWI - BARAUNI Mour Dhwaj SF Exp (12492) 15:07 15:07 - N N N N N Y N
GORAKHPUR - TRIVANDRUM Raptisagar SF Express (12511) 08:28 08:30 2 mins N N N Y Y N Y
BARAUNI - ERNAKULAM Rapti Sagar SF Express (12521) 08:28 08:30 2 mins N Y N N N N N
ERNAKULAM - BARAUNI Rapti Sagar SF Express (12522) 12:49 12:51 2 mins N N N N N N Y
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Sant Kabir Dham SF Exp (12541) 23:57 23:57 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Sant Kabir Dham SF Exp (12542) 14:30 14:30 - Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - NEW DELHI Vaishali SF Express (12553) 19:09 19:09 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - SAHARSA Vaishali SF Express (12554) 06:39 06:39 - Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - HISAR Gorakhdham SF Express (12555) 18:43 18:43 - Y Y Y Y Y Y Y
HISAR - GORAKHPUR Gorakhdham SF Express (12556) 07:31 07:31 - Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - JAMMU TAWI Amarnath SF Express (12587) 16:21 16:21 - Y N N N N N N
JAMMU TAWI - GORAKHPUR Amarnath SF Express (12588) 18:07 18:07 - N N N N N N Y
GORAKHPUR - SECUNDERABAD SF Express (12589) 08:28 08:30 2 mins N N Y N N N N
SECUNDERABAD - GORAKHPUR SF Express (12590) 12:49 12:51 2 mins N N N N N Y N
GORAKHPUR - YESVANTPUR SF Express (12591) 08:28 08:30 2 mins N N N N N Y N
YESVANTPUR - GORAKHPUR SF Express (12592) 12:49 12:51 2 mins N N Y N N N N
MUMBAI CSMT - GORAKHPUR Antyodaya Express (12598) 16:22 16:22 - N N N Y N N N
GORAKHPUR - MUMBAI CSMT Antyodaya Express (12597) 10:34 10:34 - N Y N N N N N
MUMBAI BANDRA T - MUZAFFARPUR Avadh Express (19039) 10:25 10:27 2 mins Y N Y N N Y N
MUZAFFARPUR - MUMBAI BANDRA T Avadh Express (19040) 15:54 15:56 2 mins N Y N Y N N Y
PORBANDAR - MUZAFFARPUR Express (19269) 08:40 08:40 - N N N N N Y Y
MUZAFFARPUR - PORBANDAR Express (19270) 00:38 00:38 - Y Y N N N N N
GORAKHPUR - AHMEDABAD Express (19410) 06:54 06:54 - N N N N N Y Y
AHMEDABAD - GORAKHPUR Express (19409) 16:54 16:54 - N N N N Y Y N
GORAKHPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Express (15005) 23:28 23:30 2 mins N N Y N Y N N
DEHRADUN - GORAKHPUR Rapti Ganga Exp (15006) 05:25 05:27 2 mins N N Y N Y N N
GORAKHPUR - PUNE Weekly Express (Via Lucknow) (15029) 19:21 19:23 2 mins N N N Y N N N
PUNE - GORAKHPUR Weekly Exp (Via Lucknow) (15030) 17:29 17:31 2 mins N N N N N N Y
KAMAKHYA - UDAIPUR CITY Kavi Guru Express (19710) 22:30 22:35 5 mins N N N N Y N N
UDAIPUR CITY - KAMAKHYA Kavi Guru Express (19709) 18:10 18:14 4 mins N Y N N N N N
GORAKHPUR - AMRITSAR Jansadharan SF Express (22423) 12:44 12:46 2 mins Y N N N N N N
AMRITSAR - GORAKHPUR Jansadharan SF Express (22424) 05:23 05:25 2 mins Y N N N N N N
UDAIPUR CITY - NEW JALPAIGURI Weekly Express (19601) 02:37 02:37 - N N N N N N Y
NEW JALPAIGURI - UDAIPUR CITY Weekly Express (19602) 00:22 00:22 - N Y N N N N N
CHHAPRA - MATHURA SF Express (22531) 10:32 10:34 2 mins Y N Y N Y N N
MATHURA - CHHAPRA SF Express (22532) 10:34 10:36 2 mins N Y N Y N Y N
LUCKNOW - CHHAPRA KACHERI Express (15113) 23:39 23:41 2 mins Y N Y N Y N N
CHHAPRA KACHERI - LUCKNOW Express (15114) 03:52 03:54 2 mins Y N Y N Y N N
DIBRUGARH - LALGARH Avadh Assam Express (15909) 02:14 02:16 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
LALGARH - DIBRUGARH Avadh Assam Express (15910) 20:44 20:46 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - GORAKHPUR Avadh Express (19037) 10:25 10:27 2 mins N Y N Y Y N Y
GORAKHPUR - MUMBAI BANDRA T Avadh Express (19038) 15:54 15:56 2 mins Y N Y N Y Y N
GUWAHATI - JAMMU TAWI Lohit Express (15651) 16:15 16:15 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Lohit Express (15652) 18:07 18:07 - N N N Y N N N
ANAND VIHAR T - BAPUDHAM MOTIHARI Champaran Satyagrah Exp (14010) 11:35 11:37 2 mins N N N N N N Y
KATIHAR - AMRITSAR Amrapali Express (15707) 14:33 14:35 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - KATIHAR Amrapali Express (15708) 03:24 03:26 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAXAUL - ANAND VIHAR T Satyagraha Express (15273) 17:54 17:56 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
ANAND VIHAR T - RAXAUL Satyagraha Express (15274) 06:54 06:56 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BAPUDHAM MOTIHARI - ANAND VIHAR T Champaran Satyagrah Exp (14009) 04:32 04:34 2 mins Y N N N N N N
LUCKNOW - VARANASI CITY Krishak Exp (15008) 02:46 02:48 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI CITY - LUCKNOW Krishak Express (15007) 01:36 01:38 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - GORAKHPUR Express (15016) 11:11 11:11 - N N N N N Y N
NAHARLAGUN - ANAND VIHAR T Arunachal AC SF Express (22411) 01:29 01:29 - Y N N Y N N N
ANAND VIHAR T - NAHARLAGUN Arunachal AC SF Express (22412) 01:04 01:04 - Y N N N Y N N
NAUTANWA - DURG Express (via Sultanpur) (18206) 13:00 13:10 10 mins N N N N N Y N
DURG - NAUTANWA Express (via Sultanpur) (18205) 17:07 17:12 5 mins N N N N Y N N
GORAKHPUR - LUCKNOW SF Intercity Express (12531) 07:47 07:49 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - GORAKHPUR SF Intercity Express (12532) 19:04 19:06 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - GONDA Intercity Express (14213) 19:05 19:35 30 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDA - VARANASI Intercity Express (14214) 07:25 07:55 30 mins Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - PATLIPUTRA SF InterCity Express (12530) 07:48 07:48 - Y Y Y N Y Y N
PATLIPUTRA - LUCKNOW SF InterCity Express (12529) 23:03 23:03 - Y Y Y N Y Y N
HOWRAH - KATHGODAM Bagh Express (13019) 20:04 20:04 - Y Y Y Y Y Y Y
CHHAPRA - MUMBAI CSMT Antyodaya Express (15101) 02:43 02:43 - N N Y N N N N
MUMBAI CSMT - CHHAPRA Antyodaya Express (15102) 22:13 22:13 - N N N N N Y N
NEW JALPAIGURI - NEW DELHI SF Express (12523) 00:17 00:17 - N N Y N N N Y
NEW DELHI - NEW JALPAIGURI SF Express (12524) 02:26 02:26 - Y N N Y N N N
MUMBAI CSMT - GORAKHPUR SF Special (Aug 09 Only) (02009) 09:34 09:34 - N N N N N Y N
GORAKHPUR - MUMBAI CSMT SF Special (Aug 10 Only) (02010) 16:36 16:36 - N N N N N Y N
GWALIOR - BARAUNI Mail Express (11124) 23:12 23:14 2 mins Y Y Y Y Y Y Y