Back Manikpur Jn (MKP) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
PATNA - MUMBAI CSMT Suvidha SF Express (82355) 20:14 20:14 - N N Y N N N Y
MUMBAI CSMT - PATNA Suvidha Express (82356) 07:05 07:05 - N N Y N N Y N
FAIZABAD - MUMBAI LTT Saket Express (11068) 22:48 22:50 2 mins N N N Y N N Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Weekly Exp (via Varanasi) (11081) 14:28 14:30 2 mins N N N Y N N N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Weekly Exp (via Varanasi) (11082) 23:43 23:45 2 mins N N N N Y N N
MANIKPUR - HAZRAT NIZAMUDDIN UP Sampark Kranti Express (12447) START 17:05 - Y Y Y Y Y Y Y
HAZRAT NIZAMUDDIN - MANIKPUR UP Sampark Kranti Express (12448) 08:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - SAHARSA Humsafar Express (22913) 14:12 14:12 - Y N N N N N N
SAHARSA - MUMBAI BANDRA T Humsafar Express (22914) 06:33 06:33 - N N Y N N N N
PATNA - BANASWADI Humsafar Express (22353) 03:56 03:56 - N N N N Y N N
BANASWADI - PATNA Humsafar Express (22354) 03:30 03:30 - N Y N N N N N
MANDUADIH - JABALPUR Express (15117) 13:47 13:47 - N N N N N Y N
JABALPUR - MANDUADIH Express (15118) 14:22 14:22 - N N N N N N Y
RAMESWARAM - MANDUADIH Weekly Express (15119) 22:28 22:28 - N N N N Y N N
MANDUADIH - RAMESWARAM Weekly Express (15120) 02:12 02:12 - Y N N N N N N
JAYNAGAR - UDHNA Antyodaya Express (15563) 17:56 17:56 - N N N N Y N N
UDHNA - JAYNAGAR Antyodaya Express (15564) 05:49 05:49 - Y N N N N N N
PUNE - DANAPUR SF Express (12149) 18:29 18:29 - Y Y Y Y Y Y Y
DANAPUR - PUNE SF Express (12150) 06:52 06:52 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - VARANASI Express (16229) 05:58 05:58 - N N N Y N Y N
VARANASI - MYSORE Express (16230) 01:50 01:50 - N N N N Y N Y
MUMBAI LTT - VARANASI Ratnagiri SF Express (12165) 01:35 01:35 - N Y N N Y Y N
VARANASI - MUMBAI LTT Ratnagiri SF Express (12166) 00:59 00:59 - N N Y N N Y Y
HOWRAH - GWALIOR Chambal SF Express (12175) 09:15 09:20 5 mins Y N Y Y N N N
GWALIOR - HOWRAH Chambal SF Express (12176) 14:50 14:55 5 mins N Y N Y N Y N
PATNA - ERNAKULAM Express (16360) 02:34 02:34 - N N Y N N N N
HOWRAH - MATHURA Chambal SF Express (12177) 09:15 09:20 5 mins N N N N N Y N
MATHURA - HOWRAH Chambal SF Express (12178) 14:50 14:55 5 mins Y N N N N N N
ERNAKULAM - PATNA Express (16359) 22:28 22:28 - Y N N N N N N
HOWRAH - MUMBAI CSMT SF Mail (via Gaya) (12321) 13:23 13:25 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHAGALPUR - MUMBAI LTT SF Express (12335) 21:35 21:35 - N Y N N Y N Y
MUMBAI LTT - BHAGALPUR SF Express (12336) 03:41 03:41 - Y N Y N Y N N
MUMBAI CSMT - ASANSOL SF Express (12362) 06:51 06:51 - N N N Y N N N
REWA - DELHI ANAND VIHAR SF Express (12427) 18:23 18:25 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
DELHI ANAND VIHAR - REWA SF Express (12428) 08:33 08:35 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - KAMAKHYA AC SF Express (12519) 03:13 03:13 - Y N N N N N N
KAMAKHYA - MUMBAI LTT AC SF Express (12520) 20:55 20:55 - N N N N Y N N
LUCKNOW - YESVANTPUR SF Express (12540) 03:18 03:20 2 mins N N N N N Y N
YESVANTPUR - LUCKNOW SF Express (12539) 00:05 00:07 2 mins N N N N Y N N
RAXAUL - MUMBAI LTT Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12545) 09:27 09:27 - N N N N Y N N
MUMBAI LTT - RAXAUL Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12546) 07:04 07:04 - N Y N N N N N
DARBHANGA - MYSORE Bagmati SF Express (12577) 03:56 03:56 - N N Y N N N N
MYSORE - DARBHANGA Bagmati SF Express (12578) 01:49 01:49 - Y N N N N N N
HUBBALLI - VARANASI Weekly Express (17323) 06:05 06:07 2 mins N N N N N N Y
VARANASI - HUBBALLI Weekly Express (17324) 01:53 01:55 2 mins Y N N N N N N
DURG - NAUTANWA Express (via Varanasi) (18201) 08:10 08:15 5 mins N N N Y N Y N
NAUTANWA - DURG Express (via Varanasi) (18202) 00:30 00:35 5 mins Y N N N N Y N
VALSAD - MUZAFFARPUR Shramik Express (19051) 17:14 17:14 - N N N N N N Y
MUZAFFARPUR - VALSAD Shramik Express (19052) 06:37 06:37 - N Y N N N N N
KHAJURAHO - VARANASI Bundelkhand Link Express (21107) 04:35 04:40 5 mins Y N Y N N Y N
VARANASI - KHAJURAHO Bundelkhand Link Express (21108) 23:30 23:35 5 mins Y N Y N N Y N
UDHANA - VARANASI Bholenagari Express (19057) 19:35 19:37 2 mins N N N N N Y N
VARANASI - UDHANA Bholenagari Express (19058) 10:58 11:00 2 mins N N N N N N Y
VADODARA - VARANASI Mahamana SF Express (20903) 17:08 17:08 - N N N Y N N N
VARANASI - VADODARA Mahamana SF Express (20904) 10:51 10:51 - N N N N Y N N
MUMBAI LTT - FAIZABAD SF Express (22103) 09:25 09:27 2 mins N Y N N N N N
FAIZABAD - MUMBAI LTT SF Express (22104) 08:48 08:50 2 mins N N Y N N N N
MUMBAI LTT - ALLAHABAD Tulsi SF Express (22129) 06:35 06:40 5 mins Y N Y N N N N
ALLAHABAD - MUMBAI LTT Tulsi SF Express (22130) 20:30 20:35 5 mins Y N Y N N N N
PUNE - MANDUADIH Gyan Ganga SF Express (22131) 13:42 13:42 - N Y N N N N N
MANDUADIH - PUNE Gyan Ganga SF Express (22132) 09:21 09:21 - N N Y N N N N
PURNA - PATNA Express (17610) 17:12 17:12 - N N N N N Y N
PATNA - PURNA Express (17609) 06:32 06:32 - Y N N N N N N
VARANASI - GWALIOR Bundelkhand Express (11108) 23:30 23:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
GWALIOR - VARANASI Bundelkhand Express (11107) 04:35 04:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - PATLIPUTRA SF Express (22352) 01:49 01:49 - N N Y N N N N
DARBHANGA - AHMEDABAD Jansadharan Weekly Exp (UnReserved) (15559) 09:27 09:27 - N N N Y N N N
AHMEDABAD - DARBHANGA Jansadharan Weekly Exp (UnReserved) (15560) 20:06 20:06 - N N N N N Y N
YESVANTPUR - LUCKNOW SF Exp (Via Kacheguda) (22683) 10:40 10:42 2 mins N N Y N N N N
LUCKNOW - YESVANTPUR SF Exp (Via Kacheguda) (22684) 02:30 02:32 2 mins N N N N Y N N
DHANBAD - KOLHAPUR CSMT Deekshabhoomi Exp (11046) 02:34 02:34 - N Y N N N N N
FAIZABAD - RAMESWARAM Shraddha Sethu Express (16794) 08:47 08:47 - N N N Y N N N
RAMESWARAM - FAIZABAD Shraddha Sethu Express (16793) 22:23 22:23 - N Y N N N N N
AJMER - BHAGALPUR Express (13424) 03:20 03:20 - N N N N N N Y
BHAGALPUR - AJMER Express (13423) 02:43 02:43 - N N N N Y N N
GUWAHATI - MUMBAI LTT Express (via Katihar) (15646) 21:35 21:35 - Y N N Y N N N
MUMBAI LTT - GUWAHATI Express (via Katihar) (15645) 03:41 03:41 - N N N Y N N Y
SURAT - CHHAPRA Tapti Ganga Express (19045) 04:50 04:55 5 mins Y Y N Y Y Y N
RAE BARELI - MUMBAI LTT Link Express (21068) 22:48 22:50 2 mins N N N Y N N Y
MUMBAI CSMT - VARANASI Mahanagari Express (11093) 21:40 21:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
UDHNA - DANAPUR Express (19063) 02:30 02:32 2 mins N N Y N N N Y
MUMBAI LTT - CHHAPRA Godan Express (11059) 07:06 07:06 - N N Y N Y N Y
CHHAPRA - MUMBAI LTT Godan Express (11060) 18:50 18:50 - Y N N Y N Y N
PUNE - GORAKHPUR Express (11037) 13:40 13:42 2 mins N N N N Y N N
GORAKHPUR - PUNE Express (11038) 02:43 02:45 2 mins N N N N N N Y
GUWAHATI - MUMBAI LTT Express (via Malda Town) (15648) 21:40 21:40 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - GUWAHATI Express (via Malda Town) (15647) 03:41 03:41 - N N N N N Y N
PUNE - DARBHANGA Express (11033) 13:42 13:42 - N N N Y N N N
DARBHANGA - PUNE Express (11034) 09:27 09:27 - N N N N N Y N
NAUTANWA - DURG Express (via Sultanpur) (18206) 22:48 22:50 2 mins N N N N N Y N
DURG - NAUTANWA Express (via Sultanpur) (18205) 08:10 08:15 5 mins N N N N Y N N
RANCHI - MUMBAI LTT Express (18609) 13:47 13:47 - N N N Y N N N
MUMBAI LTT - RANCHI Weekly Express (18610) 13:42 13:42 - N N N N N N Y
SURAT - BHAGALPUR Tapti Ganga SF Exp (22947) 05:00 05:05 5 mins N N Y N N N Y
BHAGALPUR - SURAT Tapti Ganga SF Exp (22948) 22:00 22:05 5 mins Y N N Y N N N
AHMEDABAD - ALLAHABAD Weekly SF Exp (22967) 14:28 14:30 2 mins N N N N Y N N
ALLAHABAD - AHMEDABAD Weekly SF Exp (22968) 22:48 22:50 2 mins N N N N Y N N
MUMBAI BANDRA T - PATNA SF Express (22971) 17:16 17:16 - N Y N N N N N
PATNA - MUMBAI BANDRA T SF Express (22972) 06:37 06:37 - N N N Y N N N
CHITRAKOOT - KANPUR CENTRAL InterCity SF Express (22441) 16:30 16:32 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - CHITRAKOOT InterCity SF Express (22442) 11:43 11:45 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAXAUL - MUMBAI LTT Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15267) 09:21 09:21 - N N N N N N Y
MUMBAI LTT - RAXAUL Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15268) 13:45 13:45 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - JAYNAGAR Antyodaya Express (15548) 07:04 07:04 - N N N N Y N N
CHHAPRA - SURAT Tapti Ganga Express (19046) 22:00 22:05 5 mins N Y Y N Y Y Y
JAYNAGAR - MUMBAI LTT Antyodaya Express (15547) 09:27 09:27 - N Y N N N N N
HABIBGANJ - AGARTALA Special (01665) 03:14 03:14 - N N N Y N N N
AGARTALA - HABIBGANJ Special (01666) 05:46 05:46 - Y N N N N N N
ALLAHABAD CHHEOKI - ITARSI Passenger (UnReserved) (51190) 23:10 23:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - ALLAHABAD AC Duronto Express (12293) 10:27 10:27 - N Y N N N Y N
ALLAHABAD - MUMBAI LTT AC Duronto Express (12294) 20:58 20:58 - N Y N N N Y N
MUMBAI LTT - MANDUADIH SF Express (12167) 22:00 22:02 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MANDUADIH - MUMBAI LTT SF Express (12168) 14:18 14:20 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
ASANSOL - MUMBAI CSMT SF Express (12361) 09:32 09:32 - Y N N N N N N
SATNA - MANIKPUR Passenger (51763) 07:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MANIKPUR - SATNA Passenger (51764) START 08:25 - Y Y Y Y Y Y Y
SATNA - MANIKPUR Passenger (51765) 19:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MANIKPUR - SATNA Passenger (51766) START 19:50 - Y Y Y Y Y Y Y
MANIKPUR - KANPUR CENTRAL Passenger (51801) START 15:45 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - MANIKPUR Passenger (51802) 13:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MANIKPUR - JHANSI Passenger (51806) START 02:20 - Y Y Y Y Y Y Y
JHANSI - MANIKPUR Passenger (51805) 00:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
JHANSI - ALLAHABAD Passenger (54159) 15:20 15:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
ALLAHABAD - JHANSI Passenger (54160) 09:52 10:00 8 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - FAIZABAD Saket Express (11067) 01:30 01:32 2 mins N N N Y N N Y
CHHAPRA - DURG Sarnath Express (15159) 17:30 17:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH SF Mail (via Gaya) (12322) 17:57 17:59 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - DANAPUR Sanghamitra SF Express (12295) 22:59 22:59 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - VARANASI Kamayani Express (11071) 13:20 13:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - MUMBAI LTT Kamayani Express (11072) 21:23 21:25 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
PATLIPUTRA - YESVANTPUR SF Express (22351) 03:51 03:51 - N N N N N Y N
MATHURA - ALLAHABAD Virangana SF Special (Start 26 Aug) (04136) 05:35 05:40 5 mins N Y N Y N Y N
ALLAHABAD - MATHURA Virangana SF Special (04135) 20:35 20:40 5 mins N Y N Y N N Y
DR AMBEDKAR NAGAR - ALLAHABAD Special (04120) 03:33 03:35 2 mins N N N N N Y N
ALLAHABAD - DR AMBEDKAR NAGAR Special (04119) 12:03 12:05 2 mins N N N Y N N N
MUMBAI LTT - PATLIPUTRA SF Express (12141) 19:04 19:04 - Y Y Y Y Y Y Y
PATLIPUTRA - MUMBAI LTT SF Express (12142) 18:34 18:34 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Godan Express (11055) 07:06 07:06 - Y Y N Y N Y N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Godan Express (11056) 18:50 18:50 - N Y Y N Y N Y
DURG - CHHAPRA Sarnath Express (15160) 09:45 09:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PATNA - MUMBAI LTT Janta Express (13201) 10:20 10:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - PATNA Janta Express (13202) 20:55 21:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
ITARSI - ALLAHABAD CHHEOKI Passenger (UnReserved) (51189) 06:25 06:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLHAPUR CSMT - DHANBAD Deekshabhoomi Exp (11045) 22:27 22:27 - N N N N N Y N
BARAUNI - GONDIA Express (15231) 02:55 02:57 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDIA - BARAUNI Express (15232) 14:05 14:07 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GAYA - CHENNAI EGMORE SF Express (12389) 12:23 12:25 2 mins N N N N N N Y
VASCO DA GAMA - PATNA SF Express (12741) 03:12 03:12 - N N N N Y N N
PATNA - VASCO DA GAMA SF Express (12742) 21:35 21:35 - N N N N N Y N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Kashi Express (15018) 18:17 18:22 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Kashi Express (15017) 05:40 05:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - RAXAUL Special (07091) 22:34 22:34 - N N Y N N N N
HOWRAH - INDORE Shipra SF Express (22912) 09:55 10:00 5 mins N Y N N Y N Y
INDORE - HOWRAH Shipra SF Express (22911) 14:45 14:50 5 mins N N Y N Y N Y
MGR CHENNAI CENTRAL - CHHAPRA Ganga Kaveri SF Exp (12669) 01:35 01:35 - Y N Y N N N N
CHHAPRA - MGR CHENNAI CENTRAL Ganga Kaveri SF Exp (12670) 06:02 06:02 - N Y N Y N N N
CHENNAI EGMORE - GAYA SF Express (12390) 14:28 14:30 2 mins N N Y N N N N
DARBHANGA - MUMBAI LTT Pawan Express (11062) 04:58 05:00 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - DARBHANGA Pawan Express (11061) 08:40 08:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DANAPUR - UDHNA Express (19064) 02:43 02:45 2 mins Y N N Y N N N
SECUNDERABAD - DANAPUR SF Express (12791) 08:51 08:51 - Y Y Y Y Y Y Y
DANAPUR - SECUNDERABAD SF Express (12792) 22:18 22:18 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - MUMBAI CST Mahanagari Express (11094) 16:55 17:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DANAPUR - BANGALORE CITY Sanghamitra SF Express (12296) 03:26 03:26 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - AZAMGARH Weekly Express (11053) 15:13 15:13 - N N N Y N N N
AZAMGARH - MUMBAI LTT Weekly Express (11054) 13:53 13:53 - N N N N Y N N
RAXAUL - SECUNDERABAD Special (07092) 06:13 06:15 2 mins N N N N N Y N
AHMEDABAD - PATNA Weekly Express (19421) 19:35 19:37 2 mins Y N N N N N N
PATNA - AHMEDABAD Express (19422) 22:58 23:00 2 mins N Y N N N N N
KANPUR CENTRAL - MUMBAI CSMT Special (Start 07 Dec) (04151) 18:00 18:02 2 mins N N N N N Y N
MUMBAI CSMT - KANPUR CENTRAL Special (04152) 15:15 15:17 2 mins Y N N N N N N