Back Matlabpur (MTB) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
AMRITSAR - HOWRAH Mail Express (13006) 04:21 04:21 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AMRITSAR Express (13049) 23:11 23:11 - Y Y Y Y Y Y Y
SEALDAH - JAMMU TAWI Humsafar Express (22317) 11:51 11:51 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - SEALDAH Humsafar Express (22318) 17:48 17:48 - N N Y N N N N
KATHGODAM - DEHRADUN Express (14119) 23:47 23:47 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - KATHGODAM Express (14120) 03:44 03:44 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - VARANASI Janta Express (14266) 23:55 23:55 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - DEHRADUN Janta Express (14265) 23:04 23:04 - Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - AMRITSAR Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14603) 16:51 16:51 - N N N N N Y N
AMRITSAR - SAHARSA Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14604) 21:15 21:15 - N N Y N N N N
LAL KUAN - AMRITSAR Express (14615) 03:16 03:16 - N N N N N N Y
AMRITSAR - LAL KUAN Express (14616) 16:41 16:41 - N N N N N Y N
DEHRADUN - MUZAFFARPUR Rapti Ganga Exp (15002) 20:08 20:08 - N N N N N Y N
HARIDWAR - RAMNAGAR Intercity Express (15033) 21:22 21:22 - N N N Y N Y Y
RAMNAGAR - HARIDWAR Intercity Express (15034) 10:55 10:55 - N N N Y N Y Y
BHAGALPUR - JAMMU TAWI Amarnath Express (15097) 01:21 01:21 - N N N N N Y N
JAMMU TAWI - BHAGALPUR Amarnath Express (15098) 09:50 09:50 - N N Y N N N N
DARBHANGA - AMRITSAR Jan Nayak Exp (UnReserved) (15211) 16:11 16:11 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - DARBHANGA Jan Nayak Exp (UnReserved) (15212) 04:40 04:40 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - KATHGODAM Jan Shatabdi Express (12091) 19:52 19:52 - N Y Y N Y Y Y
KATHGODAM - DEHRADUN Jan Shatabdi Express (12092) 08:47 08:47 - N Y Y N Y Y Y
GUWAHATI - JAMMU TAWI Amarnath Express (15653) 01:21 01:21 - N N N N Y N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Amarnath Express (15654) 09:50 09:50 - N N N N N Y N
KAMAKHYA - SMVD KATRA Express (15655) 02:11 02:11 - N Y N N N N N
SMVD KATRA - KAMAKHYA Express (15656) 17:31 17:31 - N N Y N N N N
DIBRUGARH - CHANDIGARH Express (15903) 08:04 08:04 - N N Y N N N Y
DARBHANGA - JALANDHAR CITY Antyodaya Express (22551) 21:26 21:26 - N N N N N Y N
JALANDHAR CITY - DARBHANGA Antyodaya Express (22552) 17:31 17:31 - N N N N N N Y
CHANDIGARH - DIBRUGARH Express (15904) 05:05 05:05 - Y N N Y N N N
LUCKNOW CHARBAGH - CHANDIGARH SF Express (12231) 04:19 04:19 - Y Y Y Y Y Y Y
CHANDIGARH - LUCKNOW SF Express (12232) 02:32 02:32 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - JAMMU TAWI Begampura SF Express (12237) 23:33 23:33 - Y Y Y Y Y Y Y
JAMMU TAWI - VARANASI Begampura SF Express (12238) 01:06 01:06 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - AMRITSAR Akal Takht SF Exp (12317) 08:18 08:18 - Y N N Y N N N
AMRITSAR - KOLKATA CHITPUR Akal Takht SF Exp (12318) 14:33 14:33 - N Y N N Y N N
KOLKATA - NANGAL DAM Gurumukhi SF Express (12325) 08:20 08:20 - N N N N Y N N
NANGAL DAM - KOLKATA Gurumukhi SF Express (12326) 14:26 14:26 - N N N N N Y N
JAMMU TAWI - HOWRAH Himgiri SF Express (12332) 09:49 09:49 - Y Y N N Y N N
RAJENDRA NAGAR T BIHAR - JAMMU TAWI Archana SF Exp (12355) 23:19 23:19 - N Y N N N Y N
JAMMU TAWI - RAJENDRA NAGAR BIHAR Archana Express (12356) 04:16 04:16 - Y N N Y N N N
NEW JALPAIGURI - AMRITSAR Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12407) 09:08 09:08 - N N N Y N N N
AMRITSAR - NEW JALPAIGURI Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12408) 17:50 17:50 - N N N N Y N N
JAMMU TAWI - KANPUR SF Express (12470) 04:16 04:16 - N N Y N Y N N
KANPUR - JAMMU TAWI SF Express (12469) 21:20 21:20 - N N Y N Y N N
GORAKHPUR - JAMMU TAWI Amarnath SF Express (12587) 01:21 01:21 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - GORAKHPUR Amarnath SF Express (12588) 09:50 09:50 - N N N N N N Y
GHAZIPUR CITY - SMVD KATRA Weekly Express (14611) 23:19 23:19 - N N N N Y N N
SMVD KATRA - GHAZIPUR CITY Weekly Express (14612) 17:51 17:51 - N N N Y N N N
GORAKHPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Express (15005) 09:02 09:02 - N N N Y N Y N
DEHRADUN - GORAKHPUR Rapti Ganga Exp (15006) 20:02 20:02 - N Y N Y N N N
AMRITSAR - DIBRUGARH Weekly Express (15934) 00:28 00:28 - N N N N N Y N
DIBRUGARH - AMRITSAR Weekly Express (15933) 11:35 11:35 - N N N Y N N N
PATLIPUTRA - CHANDIGARH SF Express (22355) 11:52 11:52 - Y N N Y N N N
GORAKHPUR - AMRITSAR Jansadharan SF Express (22423) 21:29 21:29 - Y N N N N N N
AMRITSAR - GORAKHPUR Jansadharan SF Express (22424) 21:02 21:02 - N N N N N N Y
KANPUR - AMRITSAR Weekly SF Express (22445) 01:10 01:10 - N Y N N N N N
AMRITSAR - KANPUR Weekly SF Express (22446) 21:04 21:04 - N Y N N N N N
GUWAHATI - JAMMU TAWI Lohit Express (15651) 01:21 01:21 - N N Y N N N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Lohit Express (15652) 09:50 09:50 - N N N Y N N N
AMBALA CANTT - BARAUNI Harihar Express (14524) 03:06 03:06 - N N Y N N N Y
BARAUNI - AMBALA CANTT Harihar Express (14523) 03:28 03:28 - N Y N N Y N N
TATANAGAR - AMRITSAR Jallianwalabagh Express (18103) 21:26 21:26 - N Y N Y N N N
AMRITSAR - TATANAGAR Jallianwalabagh Express (18104) 21:04 21:04 - N N Y N Y N N
DHANBAD - FIROZPUR CANTT Ganga Sutlej Exp (13307) 22:06 22:06 - Y Y Y Y Y Y Y
FIROZPUR CANTT - DHANBAD Ganga Sutlej Exp (13308) 03:17 03:17 - Y Y Y Y Y Y Y
RAMNAGAR - CHANDIGARH Weekly SF InterCity Exp (12527) 08:02 08:02 - Y N N N N N N
CHANDIGARH - RAMNAGAR Weekly SF InterCity Exp (12528) 21:22 21:22 - Y N N N N N N
ALIGARH - DEHRADUN Link Express (14113) 07:20 07:20 - Y Y Y Y Y Y Y
JABALPUR - HARIDWAR SF Special (Start 17 July) (01701) 10:42 10:42 - N N N Y N N N
HARIDWAR - JABALPUR SF Special (Start 18 July) (01702) 17:29 17:29 - N N N Y N N N
BANMANKHI - AMRITSAR Jan Sewa Express (UnReserved) (14617) 07:29 07:29 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - BANMANKHI Jan Sewa Express (UnReserved) (14618) 15:55 15:55 - Y Y Y Y Y Y Y
CHANDIGARH - PATLIPUTRA SF Express (22356) 02:52 02:52 - N Y N N Y N N
HOWRAH - DEHRADUN Upsana SF Express (12327) 13:19 13:19 - N N Y N N Y N
DEHRADUN - HOWRAH Upsana SF Express (12328) 02:16 02:16 - N N N Y N N Y
JAMMU TAWI - KATHGODAM Garib Rath Express (12208) 11:28 11:28 - Y N N N N N N
LUCKNOW CHARBAGH - SAHARANPUR Passenger (UnReserved) (54251) 11:03 11:05 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAHARANPUR - LUCKNOW CHARBAGH Passenger (UnReserved) (54252) 14:28 14:30 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANDIKUI - RISHIKESH Passenger (UnReserved) (54463) 07:03 07:04 1 min Y Y Y Y Y Y Y
RISHIKESH - BANDIKUI Passenger (UnReserved) (54464) 18:16 18:18 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA CHITPUR - AMRITSAR Durgiana SF Exp (12357) 08:20 08:20 - N N Y N N N Y
AMRITSAR - KOLKATA Durgiana SF Express (12358) 14:31 14:31 - Y N N Y N N N
AMRITSAR - HOWRAH Express (13050) 03:56 03:56 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AMRITSAR Mail Express (13005) 22:19 22:19 - Y Y Y Y Y Y Y
MORADABAD - SAHRANPUR MEMU (64565) 19:07 19:08 1 min Y Y Y Y Y Y Y
SAHRANPUR - MORADABAD MEMU (64566) 08:40 08:41 1 min Y Y Y Y Y Y Y
KATHGODAM - JAMMU TAWI Garib Rath Express (12207) 22:03 22:03 - N Y N N N N N
MALDA TOWN - HARIDWAR Special (Start 07 Oct) (03427) 10:57 10:57 - N Y N N N N N
HARIDWAR - MALDA TOWN Special (Start 08 Oct) (03428) 18:06 18:06 - N Y N N N N N
HOWRAH - DEHRADUN Doon Express (13009) 00:43 00:43 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - JAMMU TAWI Himgiri SF Express (12331) 01:26 01:26 - Y N N Y N N Y
DEHRADUN - HOWRAH Doon Express (13010) 01:26 01:26 - Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - AMRITSAR Jansadharan Weekly Express (15531) 02:07 02:07 - Y N N N N N N
AMRITSAR - SAHARSA Jansadharan Weekly Express (15532) 05:05 05:05 - N Y N N N N N
MUZAFFARPUR - NAJIBABAD Rapti Ganga Express (15001) 09:02 09:02 - N Y N N N N N
MUZAFFARPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Express (15001) 09:02 09:02 - N Y N N N N N
PRAYAG GHAT - HARIDWAR Express (14229) 10:56 10:56 - Y N Y N Y N N
HARIDWAR - PRAYAG GHAT Express (14230) 19:17 19:17 - Y N Y N Y N N
DEHRADUN - ALLAHABAD Link Express (Sangam Slip) (14114) 18:03 18:03 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - HARIDWAR Kumbha SF Express (12369) 13:18 13:18 - Y Y N Y Y N Y
HARIDWAR - HOWRAH Kumbha SF Express (12370) 02:16 02:16 - Y Y Y N Y Y N
JAMMU TAWI - BARAUNI Mour Dhwaj SF Express (12492) 04:16 04:16 - N N N N N Y N
BARAUNI - JAMMU TAWI Mour Dhwaj SF Exp (12491) 01:10 01:10 - Y N N N N N N
KOLKATA CHITPUR - JAMMU TAWI Express (13151) 19:43 19:43 - Y Y Y Y Y Y Y
JAMMU TAWI - KOLKATA CHITPUR Express (13152) 09:40 09:40 - Y Y Y Y Y Y Y