Back Kanth (KNT) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
AMRITSAR - HOWRAH Mail Express (13006) 04:09 04:09 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AMRITSAR Express (13049) 23:18 23:18 - Y Y Y Y Y Y Y
JAMMU TAWI - KOLKATA Express (13152) 09:14 09:16 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
SEALDAH - JAMMU TAWI Humsafar Express (22317) 12:01 12:01 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - SEALDAH Humsafar Express (22318) 17:41 17:41 - N N Y N N N N
KATHGODAM - DEHRADUN Express (14119) 23:55 23:55 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - KATHGODAM Express (14120) 03:34 03:34 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - VARANASI Janta Express (14266) 23:38 23:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - DEHRADUN Janta Express (14265) 23:13 23:15 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - AMRITSAR Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14603) 16:58 16:58 - N N N N N Y N
AMRITSAR - SAHARSA Jan Sadharan Exp (UnReserved) (14604) 21:07 21:07 - N N Y N N N N
LAL KUAN - AMRITSAR Express (14615) 03:27 03:27 - N N N N N N Y
AMRITSAR - LAL KUAN Express (14616) 16:32 16:32 - N N N N N Y N
DEHRADUN - MUZAFFARPUR Rapti Ganga Exp (15002) 19:59 19:59 - N N N N N Y N
HARIDWAR - RAMNAGAR Intercity Express (15033) 21:14 21:14 - N N N Y N Y Y
RAMNAGAR - HARIDWAR Intercity Express (15034) 11:02 11:02 - N N N Y N Y Y
BHAGALPUR - JAMMU TAWI Amarnath Express (15097) 01:28 01:28 - N N N N N Y N
JAMMU TAWI - BHAGALPUR Amarnath Express (15098) 09:42 09:42 - N N Y N N N N
DARBHANGA - AMRITSAR Jan Nayak Exp (UnReserved) (15211) 16:19 16:19 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - DARBHANGA Jan Nayak Exp (UnReserved) (15212) 04:31 04:31 - Y Y Y Y Y Y Y
DEHRADUN - KATHGODAM Jan Shatabdi Express (12091) 19:43 19:43 - N Y Y N Y Y Y
KATHGODAM - DEHRADUN Jan Shatabdi Express (12092) 08:54 08:54 - N Y Y N Y Y Y
GUWAHATI - JAMMU TAWI Amarnath Express (15653) 01:28 01:28 - N N N N Y N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Amarnath Express (15654) 09:42 09:42 - N N N N N Y N
KAMAKHYA - SMVD KATRA Express (15655) 02:19 02:19 - N Y N N N N N
SMVD KATRA - KAMAKHYA Express (15656) 17:23 17:23 - N N Y N N N N
DIBRUGARH - CHANDIGARH Express (15903) 08:13 08:13 - N N Y N N N Y
DARBHANGA - JALANDHAR CITY Antyodaya Express (22551) 21:34 21:34 - N N N N N Y N
JALANDHAR CITY - DARBHANGA Antyodaya Express (22552) 17:23 17:23 - N N N N N N Y
CHANDIGARH - DIBRUGARH Express (15904) 04:57 04:57 - Y N N Y N N N
LUCKNOW CHARBAGH - CHANDIGARH SF Express (12231) 04:27 04:27 - Y Y Y Y Y Y Y
CHANDIGARH - LUCKNOW SF Express (12232) 02:22 02:22 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - JAMMU TAWI Begampura SF Express (12237) 23:42 23:42 - Y Y Y Y Y Y Y
JAMMU TAWI - VARANASI Begampura SF Express (12238) 00:58 00:58 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - AMRITSAR Akal Takht SF Exp (12317) 08:26 08:26 - Y N N Y N N N
AMRITSAR - KOLKATA CHITPUR Akal Takht SF Exp (12318) 14:23 14:23 - N Y N N Y N N
KOLKATA - NANGAL DAM Gurumukhi SF Express (12325) 08:29 08:29 - N N N N Y N N
NANGAL DAM - KOLKATA Gurumukhi SF Express (12326) 14:18 14:18 - N N N N N Y N
JAMMU TAWI - HOWRAH Himgiri SF Express (12332) 09:41 09:41 - Y Y N N Y N N
RAJENDRA NAGAR T BIHAR - JAMMU TAWI Archana SF Exp (12355) 23:27 23:27 - N Y N N N Y N
JAMMU TAWI - RAJENDRA NAGAR BIHAR Archana Express (12356) 04:08 04:08 - Y N N Y N N N
NEW JALPAIGURI - AMRITSAR Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12407) 09:17 09:17 - N N N Y N N N
AMRITSAR - NEW JALPAIGURI Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12408) 17:42 17:42 - N N N N Y N N
JAMMU TAWI - KANPUR SF Express (12470) 04:09 04:09 - N N Y N Y N N
KANPUR - JAMMU TAWI SF Express (12469) 21:29 21:29 - N N Y N Y N N
BARAUNI - JAMMU TAWI Mour Dhwaj SF Exp (12491) 01:13 01:13 - Y N N N N N N
JAMMU TAWI - BARAUNI Mour Dhwaj SF Exp (12492) 06:30 06:30 - N N N N N Y N
GORAKHPUR - JAMMU TAWI Amarnath SF Express (12587) 01:28 01:28 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - GORAKHPUR Amarnath SF Express (12588) 09:42 09:42 - N N N N N N Y
GHAZIPUR CITY - SMVD KATRA Weekly Express (14611) 23:27 23:27 - N N N N Y N N
SMVD KATRA - GHAZIPUR CITY Weekly Express (14612) 17:43 17:43 - N N N Y N N N
GORAKHPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Express (15005) 09:12 09:12 - N N N Y N Y N
DEHRADUN - GORAKHPUR Rapti Ganga Exp (15006) 19:51 19:51 - N Y N Y N N N
AMRITSAR - DIBRUGARH Weekly Express (15934) 00:21 00:21 - N N N N N Y N
DIBRUGARH - AMRITSAR Weekly Express (15933) 11:46 11:46 - N N N Y N N N
PATLIPUTRA - CHANDIGARH SF Express (22355) 12:02 12:02 - Y N N Y N N N
GORAKHPUR - AMRITSAR Jansadharan SF Express (22423) 21:38 21:38 - Y N N N N N N
AMRITSAR - GORAKHPUR Jansadharan SF Express (22424) 20:54 20:54 - N N N N N N Y
KANPUR - AMRITSAR Weekly SF Express (22445) 01:17 01:17 - N Y N N N N N
AMRITSAR - KANPUR Weekly SF Express (22446) 20:56 20:56 - N Y N N N N N
GUWAHATI - JAMMU TAWI Lohit Express (15651) 01:28 01:28 - N N Y N N N N
JAMMU TAWI - GUWAHATI Lohit Express (15652) 09:42 09:42 - N N N Y N N N
AMBALA CANTT - BARAUNI Harihar Express (14524) 02:55 02:55 - N N Y N N N Y
BARAUNI - AMBALA CANTT Harihar Express (14523) 03:38 03:38 - N Y N N Y N N
TATANAGAR - AMRITSAR Jallianwalabagh Express (18103) 21:33 21:33 - N Y N Y N N N
AMRITSAR - TATANAGAR Jallianwalabagh Express (18104) 20:56 20:56 - N N Y N Y N N
DHANBAD - FIROZPUR CANTT Ganga Sutlej Exp (13307) 22:15 22:17 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
FIROZPUR CANTT - DHANBAD Ganga Sutlej Exp (13308) 02:59 03:01 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - JAMMU TAWI Express (13151) 19:53 19:55 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAMNAGAR - CHANDIGARH Weekly SF InterCity Exp (12527) 08:09 08:09 - Y N N N N N N
CHANDIGARH - RAMNAGAR Weekly SF InterCity Exp (12528) 21:14 21:14 - Y N N N N N N
ALIGARH - DEHRADUN Link Express (14113) 07:30 07:32 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
JABALPUR - HARIDWAR SF Special (Start 17 July) (01701) 10:49 10:49 - N N N Y N N N
HARIDWAR - JABALPUR SF Special (Start 18 July) (01702) 17:19 17:19 - N N N Y N N N
BANMANKHI - AMRITSAR Jan Sewa Express (UnReserved) (14617) 07:37 07:37 - Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - BANMANKHI Jan Sewa Express (UnReserved) (14618) 15:45 15:45 - Y Y Y Y Y Y Y
CHANDIGARH - PATLIPUTRA SF Express (22356) 02:43 02:43 - N Y N N Y N N
HOWRAH - DEHRADUN Upsana SF Express (12327) 13:28 13:28 - N N Y N N Y N
DEHRADUN - HOWRAH Upsana SF Express (12328) 02:07 02:07 - N N N Y N N Y
KATHGODAM - JAMMU TAWI Garib Rath Express (12233) 22:11 22:11 - N Y N N N N N
JAMMU TAWI - KATHGODAM Garib Rath Express (12234) 11:19 11:19 - Y N N N N N N
JAMMU TAWI - KATHGODAM Garib Rath Express (12208) 11:19 11:19 - Y N N N N N N
LUCKNOW CHARBAGH - SAHARANPUR Passenger (UnReserved) (54251) 11:23 11:28 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAHARANPUR - LUCKNOW CHARBAGH Passenger (UnReserved) (54252) 14:10 14:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANDIKUI - RISHIKESH Passenger (UnReserved) (54463) 07:16 07:17 1 min Y Y Y Y Y Y Y
RISHIKESH - BANDIKUI Passenger (UnReserved) (54464) 17:57 18:02 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA CHITPUR - AMRITSAR Durgiana SF Exp (12357) 08:29 08:29 - N N Y N N N Y
AMRITSAR - KOLKATA Durgiana SF Express (12358) 14:22 14:22 - Y N N Y N N N
AMRITSAR - HOWRAH Express (13050) 03:47 03:47 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AMRITSAR Mail Express (13005) 22:27 22:27 - Y Y Y Y Y Y Y
MORADABAD - SAHRANPUR MEMU (64565) 19:17 19:18 1 min Y Y Y Y Y Y Y
SAHRANPUR - MORADABAD MEMU (64566) 08:30 08:31 1 min Y Y Y Y Y Y Y
KATHGODAM - JAMMU TAWI Garib Rath Express (12207) 22:11 22:11 - N Y N N N N N
MALDA TOWN - HARIDWAR Special (Start 07 Oct) (03427) 11:04 11:04 - N Y N N N N N
HARIDWAR - MALDA TOWN Special (Start 08 Oct) (03428) 17:59 17:59 - N Y N N N N N
HOWRAH - DEHRADUN Doon Express (13009) 00:51 00:51 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - JAMMU TAWI Himgiri SF Express (12331) 01:34 01:34 - Y N N Y N N Y
DEHRADUN - HOWRAH Doon Express (13010) 01:13 01:13 - Y Y Y Y Y Y Y
SAHARSA - AMRITSAR Jansadharan Weekly Express (15531) 02:14 02:14 - Y N N N N N N
AMRITSAR - SAHARSA Jansadharan Weekly Express (15532) 04:56 04:56 - N Y N N N N N
PATNA - FIROZPUR CANTT Parkash Parv Special (Start 06 Nov) (04651) 15:59 15:59 - Y N N Y N N Y
FIROZPUR CANTT - PATNA Prakash Parv Special (Start 05 Nov) (04652) 00:23 00:23 - N N Y N Y N Y
MUZAFFARPUR - NAJIBABAD Rapti Ganga Express (15001) 09:12 09:12 - N Y N N N N N
MUZAFFARPUR - DEHRADUN Rapti Ganga Express (15001) 09:12 09:12 - N Y N N N N N
PRAYAG GHAT - HARIDWAR Express (14229) 11:03 11:03 - Y N Y N Y N N
HARIDWAR - PRAYAG GHAT Express (14230) 19:07 19:07 - Y N Y N Y N N
FIROZPUR CANTT - DARBHANGA Prakash Parv Special (UnReserved) (04650) 00:21 00:21 - N N N Y N N N
DARBHANGA - FIROZPUR CANTT Prakash Parv Special (UnReserved) (04649) 05:02 05:02 - N N N N N Y N
RUDRAPUR CITY - BEAS Special (Nov 13 Only) (04663) 23:02 23:02 - N N Y N N N N
DEHRADUN - ALLAHABAD Link Express (Sangam Slip) (14114) 17:43 17:45 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - HARIDWAR Kumbha SF Express (12369) 13:27 13:27 - Y Y N Y Y N Y
HARIDWAR - HOWRAH Kumbha SF Express (12370) 02:07 02:07 - Y Y Y N Y Y N