Back Harihar (HRR) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
VASCO DA GAMA - BANGALORE Link Express (02779) 00:24 00:26 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI DADAR CENT - TIRUNELVELI Chalukya Exp (11021) 14:43 14:45 2 mins N N Y Y N N Y
TIRUNELVELI - MUMBAI DADAR CENT Chalukya Exp (11022) 12:03 12:05 2 mins N Y N N Y Y N
MUMBAI DADAR CENTRAL - MYSURU Sharavati Express (11035) 14:43 14:45 2 mins N N N N Y N N
MYSURU - MUMBAI DADAR CENTRAL Sharavati Exp (11036) 12:03 12:05 2 mins N N N N N N Y
YESVANTPUR - DELHI H NIZAMUDDIN Karnataka S Kranti Exp (Via Hubballi) (12629) 18:55 18:55 - N Y N Y N N N
DELHI H NIZAMUDDIN - YESVANTPUR Karnataka S Kranti Exp (Via Hubballi) (12630) 00:15 00:15 - N N N N Y N Y
YESVANTPUR - CHANDIGARH Karnataka S Kranti Exp (22685) 18:56 18:56 - N N Y N N Y N
CHANDIGARH - YESVANTPUR Karnataka S Kranti Exp (22686) 00:17 00:17 - Y N N Y N N N
SHRI GANGANAGAR - TIRUCHIRAPPALLI Humsafar Express (22497) 21:48 21:50 2 mins N N Y N N N N
TIRUCHIRAPPALLI - SHRI GANGANAGAR Humsafar Express (22498) 17:38 17:40 2 mins N N N N Y N N
YESVANTPUR - BARMER AC Express (14805) 15:56 15:56 - Y N N N N N N
JODHPUR - KSR BENGALURU Express (16507) 19:34 19:35 1 min N N N N Y N Y
SOLAPUR - MYSURU Gol Gumbaz Express (16536) 01:08 01:10 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - PANDHARPUR Express (Start 05 July) (16541) 23:48 23:50 2 mins N N N Y N N N
PANDHARPUR - YESVANTPUR Express (16542) 00:19 00:20 1 min N N N N N Y N
YESVANTPUR - HUBBALLI Express (16543) 05:28 05:30 2 mins N N N N N Y N
KSR BENGALURU - JODHPUR Express (16508) 03:28 03:30 2 mins N Y N Y N N N
MYSURU - SOLAPUR Gol Gumbaz Express (16535) 00:38 00:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
HUBLI - YESVANTPUR Express (Starts 2 June) (16544) 13:18 13:20 2 mins N N N N N Y N
BANGALORE - KOLHAPUR CSMT Rani Chennamma Exp (16589) 02:53 02:55 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLHAPUR CSMT - BENGALURU Rani Chennamma Exp (16590) 00:38 00:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - VASCO DA GAMA Express (17309) 19:48 19:50 2 mins N Y N N N N Y
VASCO DA GAMA - YESVANTPUR Express (17310) 06:13 06:15 2 mins N Y N N N N Y
MGR CHENNAI CENTRAL - VASCO DA GAMA Weekly Exp (17311) 03:28 03:30 2 mins N N N N N Y N
VASCO DA GAMA - MGR CHENNAI CENTRAL Weekly Exp (17312) 22:33 22:35 2 mins N N N Y N N N
HUBLI - KOCHUVELI SF Express (12777) 08:48 08:50 2 mins N N Y N N N N
KOCHUVELI - HUBLI SF Express (12778) 10:08 10:10 2 mins N N N N Y N N
MYSORE - DELHI H NIZAMUDDIN Swarna Jayanthi SF Exp (12781) 01:53 01:55 2 mins N N N N N Y N
DELHI H NIZAMUDDIN - MYSORE Swarna Jayanthi SF Exp (12782) 22:33 22:35 2 mins N Y N N N N N
HUBALI - MGR CHENNAI CENTRAL SF Express (22697) 22:33 22:35 2 mins N N N N N Y N
MGR CHENNAI CENTRAL - HUBALI SF Express (22698) 03:28 03:30 2 mins Y N N N N N N
KSR BENGALURU - GANDHIDHAM Express (16506) 03:28 03:30 2 mins N N N N N N Y
GANDHIDHAM - KSR BENGALURU CITY Express (16505) 19:33 19:35 2 mins N N Y N N N N
PUDUCHERRY - MUMBAI DADAR CENT Chalukya Exp (11006) 12:03 12:05 2 mins Y N Y Y N N N
MUMBAI DADAR CENT - PUDUCHERRY Chalukya Exp (11005) 14:43 14:45 2 mins Y Y N N N Y N
HUBLI - ARSIKERE Passenger (56274) 18:00 18:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
ARSIKERE - HUBLI Passenger (56273) 09:08 09:10 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - HUBLI Passenger (56515) 16:40 16:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HUBLI- BANGALORE CITY Passenger (56516) 09:55 10:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
CHITRADURG - HARIHAR Passenger (56517) 20:55 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HARIHAR - CHITRADURG Passenger (56518) START 07:10 - Y Y Y Y Y Y Y
HUBLI - BANGALORE CITY Fast Passenger (56912) 20:25 20:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HUBLI - BANGALORE CITY Passenger (56914) 12:25 12:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HUBLI - CHIKJAJUR Passenger (56916) 22:03 22:05 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
CHIKJAJUR - HUBLI Passenger (56915) 05:35 05:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AJMER - MYSURU Express (16209) 19:33 19:35 2 mins Y N N N N Y N
MYSORE - AJMER Express (16210) 03:28 03:30 2 mins N N Y N Y N N
BARMER - YESVANTPUR AC Express (14806) 20:48 20:48 - N N N N N Y N
BELAGAVI - KSR BENGALURU SF Express (20654) 01:46 01:46 - Y Y Y Y Y Y Y
KSR BENGALURU - BELAGAVI SF Special (20653) 01:53 01:53 - Y Y Y Y Y Y Y
HOSAPETE - HARIHAR Passenger (UnReserved) (56530) 18:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HARIHAR - HOSAPETE Passenger (UnReserved) (56529) START 07:20 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - HUBLI Passenger (56911) 06:50 06:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - HUBLI Fast Passenger (56913) 14:30 14:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
ASHOKAPURAM - BELAGAVI Vishwamanava Express (17326) 15:33 15:35 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BELAGAVI - ASHOKAPURAM Vishwamanava Express (17325) 10:48 10:50 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - VASCO DA GAMA Special (Start 08 Nov) (07309) 19:48 19:50 2 mins Y N Y Y Y Y N
VASCO DA GAMA - YESVANTPUR Special (Start 10 Nov) (07310) 06:13 06:15 2 mins Y N Y Y Y Y N
MYSORE - UDAIPUR CITY Palace Queen Humsafar Exp (19668) 17:38 17:38 - N N N Y N N N
UDAIPUR CITY - MYSORE Palace Queen Humsafar Exp (19667) 07:27 07:27 - N N Y N N N N
VIJAYAPURA - MANGALORE Tatkal Special (07327) 02:15 02:17 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MANGALURU - VIJAYAPURA Tatkal Special (07328) 01:38 01:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
VASCO DA GAMA - VELANKANNI Weekly Express (17315) 16:49 16:49 - Y N N N N N N
VELANKANNI - VASCO DA GAMA Weekly Express (17316) 17:34 17:34 - N N Y N N N N
HUBLI - BANGALORE CITY Jan Shatabdi Express (12080) 16:10 16:12 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - HUBLI Jan Shatabdi Express (12079) 11:03 11:05 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - BIKANER Express (16587) 10:26 10:26 - N N N N Y N Y
BIKANER - YESVANTPUR Express (16588) 20:48 20:48 - N Y N Y N N N
DHARWAR - BANGALORE CITY Siddhaganga Intercity Express (12726) 08:00 08:02 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - DHARWAR Siddhaganga Intercity Express (12725) 18:38 18:40 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
DHARWAR - MYSORE Express (17302) 23:43 23:45 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - DHARWAR Express (17301) 04:13 04:15 2 mins Y Y Y Y Y Y Y