Back Mysore Jn (MYS) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
TALAGUPPA - MYSORE LINK Express (06228) 07:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
ARSIKERE - MYSORE Passenger (56267) 09:25 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI DADAR CENTRAL - MYSURU Sharavati Express (11035) 21:40 ENDS - N N N N Y N N
MYSURU - MUMBAI DADAR CENTRAL Sharavati Exp (11036) START 06:15 - N N N N N N Y
MYSURU - RENIGUNTA Express (11065) START 22:55 - N N N N Y N N
RENIGUNTA - MYSURU Express (11066) 03:00 ENDS - N N N N N N Y
CHENNAI CENTRAL - MYSORE Shatabdi Express (12007) 13:00 ENDS - Y Y N Y Y Y Y
MYSORE - MGR CHENNAI CENTRAL Shatabdi Express (12008) START 14:15 - Y Y N Y Y Y Y
CHENNAI CENTRAL - MYSORE Kaveri Express (16021) 06:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - MGR CHENNAI CENTRAL Kaveri Express (16022) START 21:00 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - YELHANKA Malgudi SF Express (16023) START 08:25 - Y Y Y Y Y Y Y
YELHANKA - MYSORE Malgudi SF Express (16024) 16:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE Chamundi Express (16215) START 06:45 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE - MYSORE Chamundi Express (16216) 21:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - TIRUPATI MAIN Express (16219) 16:45 17:00 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
TIRUPATI MAIN - CHAMARAJANAGAR Express (16220) 10:25 10:40 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - TALGUPPA Express (Via Bengaluru) (16227) START 19:30 - Y Y Y Y Y Y Y
TALGUPPA - MYSORE Express (Via Bengaluru) (16228) 07:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - VARANASI Express (16229) START 07:20 - N Y N Y N N N
VARANASI - MYSORE Express (16230) 02:45 ENDS - N Y N N N N Y
TUTICORIN - MYSORE Express (16235) 09:55 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - TUTICORIN Express (16236) START 18:05 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - MAYILADUTURAI SF Express (16232) START 16:15 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - KANNUR MAIN Express (via Mysuru) (16517) 23:05 23:20 15 mins Y Y N N N N Y
KANNUR MAIN - BANGALORE Express (via Mysuru) (16518) 05:15 05:30 15 mins N N N N Y Y Y
SOLAPUR - MYSURU Gol Gumbaz Express (16536) 11:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - SOLAPUR Gol Gumbaz Express (16535) START 15:30 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE Rajya Rani Express (16557) START 14:30 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE - MYSORE Rajya Rani Express (16558) 13:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HUBBALLI - MYSURU Hampi Express (16591) 09:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - HUBBALLI Hampi Express (16592) START 19:00 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - DHARWAD Express (17301) START 22:30 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - DARBHANGA Bagmati SF Express (12578) START 07:20 - N N N N N Y N
DARBHANGA - MYSORE Bagmati SF Express (12577) 23:40 ENDS - N N N Y N N N
DHARWAD - MYSORE Express (17302) 07:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
CHENNAI CENT - MYSURU SF Express (12609) 23:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - MGR CHENNAI CENT SF Express (12610) START 04:45 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE Tipu SF Express (12613) START 11:30 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE - MYSORE Tipu SF Express (12614) 17:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BAGALKOT Basava Express (17307) START 13:30 - Y Y Y Y Y Y Y
BAGALKOT - MYSORE Basava Express (17308) 13:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - DELHI H NIZAMUDDIN Swarna Jayanthi SF Exp (12781) START 20:10 - N N N N Y N N
DELHI H NIZAMUDDIN - MYSORE Swarna Jayanthi SF Exp (12782) 04:55 ENDS - N N Y N N N N
HYDERABAD KACHEGUDA - MYSORE SF Express (12785) 09:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - HYDERABAD KACHEGUDA SF Express (12786) START 14:45 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - JAIPUR SF Express (12975) START 10:30 - N N N Y N Y N
MYSORE - MGR CHENNAI CENTRAL Weekly SF Express (22681) START 20:10 - N N Y N N N N
MGR CHENNAI CENTRAL - MYSORE Weekly SF Express (22682) 08:00 ENDS - N N N N Y N N
MYSORE - HOWRAH Weekly SF Express (22818) START 00:30 - Y N N N N N N
HOWRAH - MYSORE Weekly SF Express (22817) 03:45 ENDS - N N N N N N Y
MAYILADUTURAI - MYSORE SF Express (16231) 08:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
TALGUPPA - MYSORE Intercity Express (16205) 22:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - TALGUPPA Intercity Express (16206) START 06:00 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - MYSORE MEMU (66551) 12:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE CITY MEMU (66552) START 13:45 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - MYSORE MEMU (66553) 22:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE CITY MEMU (66554) START 06:10 - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - MYSORE Passenger (56201) 22:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - CHAMARAJANAGAR Passenger (56202) START 05:00 - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - MYSURU Passenger (56203) 12:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - CHAMARAJANAGAR Passenger (56204) START 07:20 - Y Y Y Y Y Y Y
NANJANGUD TOWN - MYSURU Passenger (56205) 11:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSURU - NANJANGUD TOWN Passenger (56206) START 09:10 - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - MYSORE Passenger (56207) 18:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - CHAMARAJANAGAR Passenger (56208) START 15:00 - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - MYSORE Passenger (56209) 20:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - CHAMARAJANAGAR Passenger (56210) START 12:35 - Y Y Y Y Y Y Y
YESVANTPUR - MYSURU Passenger (Via Hassan) (56215) 20:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - YESVANTPUR Passenger (Via Hassan) (56216) START 07:45 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - BANGALORE CITY Night Queen Passenger (56263) START 23:55 - Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - MYSORE Night Queen Passenger (56264) 04:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
ARSIKERE - MYSORE Passenger (56265) 21:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - ARSIKERE Passenger (56266) START 06:30 - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - ARSIKERE Passenger (56268) START 18:20 - Y Y Y Y Y Y Y
SHIMOGA TOWN - MYSORE Passenger (56269) 16:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - SHIMOGA TOWN Passenger (56270) START 10:20 - Y Y Y Y Y Y Y
TALGUPPA - MYSORE Passenger (56275) 14:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MYSORE - TALGUPPA Passenger (56276) START 14:00 - Y Y Y Y Y Y Y
CHAMARAJANAGAR - BANGALORE CITY Passenger (56281) 09:00 09:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - CHAMARAJANAGAR Passenger (56282) 18:45 18:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AJMER - MYSURU Express (16209) 06:00 ENDS - N Y N N N N Y
MYSORE - AJMER Express (16210) START 18:35 - N Y N Y N N N
BANGALORE - KOCHUVELI Express (16315) START 12:50 - Y Y Y Y Y Y Y
KOCHUVELI - KSR BENGALURU CITY Express (16316) 11:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
JAIPUR - MYSORE SF Express (12976) 15:45 ENDS - N N Y N Y N N
MYSORE - SAINAGAR SHIRDI Weekly Express (16217) START 05:30 - Y N N N N N N
SAINAGAR SHIRDI - MYSORE Weekly Express (16218) 06:00 ENDS - N N N Y N N N
KSR BENGALURU - MYSORE MEMU Special (06575) 20:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y N
MYSORE - KSR BENGALURU MEMU Special (06576) START 20:30 - Y Y Y Y Y Y N
ASHOKAPURAM - BELAGAVI Vishwamanava Express (17326) 05:25 05:50 25 mins Y Y Y Y Y Y Y
BELAGAVI - ASHOKAPURAM Vishwamanava Express (17325) 20:40 20:55 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - KARWAR Express (via Mysuru) (16523) 23:00 23:20 20 mins Y Y N N N N Y
KARWAR - BANGALORE CITY Express (16524) 05:15 05:30 15 mins N N N N Y Y Y
MYSORE - UDAIPUR CITY Palace Queen Humsafar Exp (19668) START 10:00 - N N N Y N N N
UDAIPUR CITY - MYSORE Palace Queen Humsafar Exp (19667) 16:25 ENDS - N N Y N N N N
MYSORE - SHIMOGA TOWN Janasadharan Special (06225) START 16:40 - Y N N N N N N