Back Igatpuri (IGP) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
PATNA - MUMBAI CSMT Suvidha SF Express (82355) 13:30 13:45 15 mins Y N N Y N N N
MUMBAI CSMT - PATNA Suvidha Express (82356) 13:30 13:45 15 mins N Y N N Y N N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Kushinagar Express (11015) 01:18 01:20 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Kushinagar Express (11016) 01:15 01:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
FAIZABAD - MUMBAI LTT Saket Express (11068) 18:25 18:30 5 mins Y N N N Y N N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Weekly Exp (via Varanasi) (11081) 18:16 18:16 - N N Y N N N N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Weekly Exp (via Varanasi) (11082) 19:44 19:44 - N N N N N Y N
MUMBAI LTT - KAZIPET Tadoba Weekly Express (11083) 13:58 13:58 - N N N N Y N N
KAZIPET - MUMBAI LTT Tadoba Weekly Express (11084) 19:14 19:14 - N N N N N N Y
MUMBAI LTT - AJNI Express (Via Aurangabad) (11201) 19:50 19:55 5 mins Y N N N N N N
AJNI - MUMBAI LTT Express (Via Aurangabad) (11202) 10:55 11:00 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI LTT - KARIMNAGAR Express (11205) 19:50 19:55 5 mins N N N N N Y N
KARIMNAGAR - MUMBAI LTT Express (11206) 11:05 11:10 5 mins Y N N N N N N
MUMBAI CSMT - NAGPUR Duronto Express (12289) 22:25 22:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
NAGPUR - MUMBAI CSMT Duronto Express (12290) 05:10 05:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PUNE - SANTRAGACHI Humsafar Express (20821) 15:10 15:10 - Y N N N N N N
JABALPUR - MUMBAI CSMT Garib Rath Express (12187) 09:05 09:10 5 mins N Y N Y N N Y
MUMBAI CSMT - JABALPUR Garib Rath Express (12188) 16:00 16:05 5 mins N Y N Y N N Y
DADAR - JALNA Jan Shatabdi Express (12071) 16:11 16:11 - Y Y Y Y Y Y Y
JALNA - DADAR Jan Shatabdi Express (12072) 09:53 09:53 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - TATANAGAR Antyodaya Express (22885) 15:30 15:35 5 mins N Y N N N Y N
TATANAGAR - MUMBAI LTT Antyodaya Express (22886) 20:50 20:55 5 mins Y N N N Y N N
MUMBAI CSMT - AMRAVATI SF Express (12111) 22:45 22:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AMRAVATI - MUMBAI CSMT SF Express (12112) 03:25 03:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - MANMAD Godavari SF Express (12117) 17:15 17:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MANMAD - MUMBAI LTT Godavari SF Express (12118) 10:20 10:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - HOWRAH Jnaneswari Super Deluxe SF Exp (12101) 22:29 22:29 - Y Y N N Y Y N
HOWRAH - MUMBAI LTT Jnaneswari Super Deluxe SF Exp (12102) 02:50 02:55 5 mins N Y Y N Y Y N
GONDIA - MUMBAI CSMT Vidarbha SF Express (12106) 03:40 03:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MANMAD - MUMBAI CSMT Panchavati SF Express (12110) 07:55 08:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - GONDIA Vidarbha SF Express (12105) 21:40 21:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - MANMAD Panchavati SF Express (12109) 20:45 20:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAINAGAR SHIRDI - MUMBAI DADAR SF Exp (Via Manmad) (12132) 01:50 01:55 5 mins Y N Y N Y N N
MUMBAI CSMT - NAGPUR Sewagram SF Express (12139) 17:30 17:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
NAGPUR - MUMBAI CSMT Sewagram SF Express (12140) 08:50 08:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - PURI SF Express (12145) 22:55 23:00 5 mins N N N N N N Y
PURI - MUMBAI LTT SF Express (12146) 04:30 04:35 5 mins N N N Y N N N
HOWRAH - MUMBAI LTT Samarsata SF Express (12152) 04:30 04:35 5 mins Y N N N N N Y
MUMBAI LTT - BHOPAL HABIBGANJ SF Express (12153) 18:45 18:50 5 mins N N N Y N N N
BHOPAL HABIBGANJ - MUMBAI LTT SF Express (12154) 04:30 04:35 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI DADAR CENT - SAINAGAR SHIRDI SF Express (12131) 00:05 00:10 5 mins N Y N Y N N Y
MUMBAI LTT - AGRA CANTT Lashkar SF Exp (12161) 18:45 18:50 5 mins N N N N Y N N
AGRA CANTT - MUMBAI LTT Lashkar SF Exp (12162) 19:45 19:50 5 mins N N N N N N Y
MUMBAI LTT - VARANASI Ratnagiri SF Express (12165) 07:50 07:55 5 mins Y N N Y Y N N
VARANASI - MUMBAI LTT Ratnagiri SF Express (12166) 18:25 18:30 5 mins N N Y N N Y Y
MUMBAI LTT - HARIDWAR AC SF Express (12171) 10:10 10:15 5 mins Y N N Y N N N
HARIDWAR - MUMBAI LTT AC SF Express (12172) 20:55 20:55 - N N Y N N Y N
PRATAPGARH - MUMBAI LTT Udyog Nagri SF Express (12174) 03:15 03:15 - N N Y N Y N N
HOWRAH - MUMBAI CSMT SF Mail (via Gaya) (12321) 08:30 08:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHAGALPUR - MUMBAI LTT SF Express (12335) 17:00 17:05 5 mins Y N Y N N Y N
MUMBAI LTT - BHAGALPUR SF Express (12336) 10:25 10:30 5 mins N Y N Y N N Y
MUMBAI CSMT - ASANSOL SF Express (12362) 13:31 13:31 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - KAMAKHYA AC SF Express (12519) 10:10 10:15 5 mins N N N N N N Y
KAMAKHYA - MUMBAI LTT AC SF Express (12520) 14:40 14:45 5 mins N N N N N Y N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Sant Kabir Dham SF Exp (12541) 01:00 01:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAXAUL - MUMBAI LTT Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12545) 03:21 03:21 - N N N N N Y N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Sant Kabir Dham SF Exp (12542) 13:35 13:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - RAXAUL Karmabhoomi SF Exp (UnReserved) (12546) 13:31 13:31 - Y N N N N N N
MUMBAI CSMT - H S NANDED Tapovan Express (17617) 08:50 08:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
H S NANDED - MUMBAI CST Tapovan Express (17618) 19:10 19:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - KOLKATA SHALIMAR Kurla Express (18029) 00:30 00:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH SF Mail (via NAGPUR) (12809) 23:20 23:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT SF Mail (via NAGPUR) (12810) 02:10 02:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - HATIA SF Express (12811) 02:33 02:33 - Y N N N N N Y
HATIA - MUMBAI LTT SF Express (12812) 10:30 10:30 - N N N N N Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT Gitanjali SF Express (12860) 18:10 18:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH Weekly SF Express (12869) 13:50 13:55 5 mins N N N N N N Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT Weekly SF Express (12870) 20:20 20:25 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI LTT - FAIZABAD SF Express (22103) 15:59 15:59 - Y N N N N N N
FAIZABAD - MUMBAI LTT SF Express (22104) 01:56 01:56 - N N N Y N N N
MUMBAI LTT - KAZIPET Anandwan SF Express (22127) 13:58 13:58 - Y N N N N N N
MUMBAI LTT - ALLAHABAD Tulsi SF Express (22129) 07:50 07:55 5 mins N Y N N N N Y
ALLAHABAD - MUMBAI LTT Tulsi SF Express (22130) 18:25 18:30 5 mins N Y N Y N N N
KAZIPET - MUMBAI LTT Anandwan SF Express (22128) 10:54 10:54 - N N Y N N N N
DADAR CENTRAL - SAINAGAR SHIIRDI SF Express (22147) 00:05 00:10 5 mins N N N N N Y N
SAINAGAR SHIIRDI - DADAR CENTRAL SF Express (22148) 12:30 12:35 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI LTT - KAMAKHYA Karmabhoomi SF Express (22511) 13:49 13:49 - N N Y N N N N
KAMAKHYA - MUMBAI LTT Karmabhoomi SF Express (22512) 19:50 19:50 - Y N N N N N N
VISAKHAPATNAM - MUMBAI LTT SF Express (22847) 10:30 10:30 - Y N N N N N N
MUMBAI LTT - VISAKHAPATNAM SF Express (22848) 02:33 02:33 - N Y N N N N N
GUWAHATI - MUMBAI LTT Express (via Katihar) (15646) 17:00 17:05 5 mins N Y N N Y N N
MUMBAI LTT - GUWAHATI Express (via Katihar) (15645) 10:25 10:30 5 mins N N Y N N Y N
RAE BARELI - MUMBAI LTT Link Express (21068) 18:30 18:35 5 mins Y N N N Y N N
MUMBAI CSMT - VARANASI Mahanagari Express (11093) 03:00 03:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - CHHAPRA Godan Express (11059) 13:23 13:23 - N Y N Y N Y N
CHHAPRA - MUMBAI LTT Godan Express (11060) 12:43 12:43 - N Y N N Y N Y
MUMBAI LTT - PURI SF Express (22865) 02:18 02:18 - N N N Y N N N
PURI - MUMBAI LTT SF Express (22866) 10:48 10:48 - N N Y N N N N
GUWAHATI - MUMBAI LTT Express (via Malda Town) (15648) 17:00 17:05 5 mins N N N Y N N N
MUMBAI LTT - GUWAHATI Express (via Malda Town) (15647) 10:25 10:30 5 mins N N N N Y N N
RANCHI - MUMBAI LTT Express (18609) 09:05 09:10 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI LTT - RANCHI Weekly Express (18610) 18:15 18:20 5 mins N N N N N Y N
MUMBAI LTT - BAREILLY Weekly Express (14313) 10:25 10:30 5 mins Y N N N N N N
BAREILLY - MUMBAI LTT Weekly Express (14314) 17:00 17:05 5 mins N N N N N N Y
CHHAPRA - MUMBAI CSMT Antyodaya Express (15101) 03:15 03:15 - N N N Y N N N
RAXAUL - MUMBAI LTT Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15267) 03:03 03:03 - Y N N N N N N
MUMBAI LTT - RAXAUL Jan Sadharan Exp (UnReserved) (15268) 18:16 18:16 - N Y N N N N N
MUMBAI LTT - JAYNAGAR Antyodaya Express (15548) 13:30 13:30 - N N N Y N N N
JAYNAGAR - MUMBAI LTT Antyodaya Express (15547) 04:13 04:13 - N N Y N N N N
DHULE - CHALISGAON - MUMBAI CSMT Composite Express (51118) 00:40 00:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - BHUSAVAL Passenger (UnReserved) (51153) 09:35 09:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHUSAVAL - MUMBAI CSMT Passenger (UnReserved) (51154) 15:40 15:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BALHARSHAH - MUMBAI CSMT Sewagram Composite SF Exp (51196) 08:50 08:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - ALLAHABAD AC Duronto Express (12293) 19:25 19:30 5 mins Y N N N Y N N
ALLAHABAD - MUMBAI LTT AC Duronto Express (12294) 12:30 12:35 5 mins N N Y N N N Y
MUMBAI LTT - MANDUADIH SF Express (12167) 03:13 03:15 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MANDUADIH - MUMBAI LTT SF Express (12168) 09:40 09:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
IGATPURI - MANMAD Passenger (51423) START 17:50 - Y Y Y Y Y Y Y
MANMAD - IGATPURI Passenger (51424) 17:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - LUCKNOW SF Express (12107) 18:36 18:36 - Y N Y N N Y N
LUCKNOW - MUMBAI LTT SF Express (12108) 19:44 19:44 - Y N Y N Y N N
MUMBAI LTT - SULTANPUR SF Express (12143) 19:27 19:27 - N N N N N N Y
SULTANPUR - MUMBAI LTT SF Express (12144) 01:05 01:05 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Lokmanya Exp (Via Barhni) (11079) 18:16 18:16 - N N N Y N N N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Lokmanya Exp (Via Barhni) (11080) 12:54 12:54 - N N N N N N Y
MUMBAI LTT - PRATAPGARH Udyog Nagri SF Express (12173) 18:36 18:36 - N Y N N N N Y
GORAKHPUR - MUMBAI CSMT Antyodaya Express (12597) 09:45 09:45 - N N Y N N N N
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Express (via Barhni) (15063) 13:41 13:41 - N Y N N N N N
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Express (via Barhni) (15064) 19:49 19:49 - N Y N N N N N
MUMBAI CSMT - GORAKHPUR Antyodaya Express (12598) 15:39 15:39 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - LUCKNOW AC SF Express (22121) 15:59 15:59 - N N N N N Y N
LUCKNOW - MUMBAI LTT AC SF Express (22122) 14:34 14:34 - Y N N N N N N
MUMBAI CSMT - CHHAPRA Antyodaya Express (15102) 18:16 18:16 - N N N N Y N N
ASANSOL - MUMBAI CSMT SF Express (12361) 03:21 03:21 - N Y N N N N N
MUMBAI CSMT - FIROZPUR CANTT SF Punjab Mail (12137) 22:20 22:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
FIROZPUR CANTT - MUMBAI CSMT SF Punjab Mail (12138) 04:25 04:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT AC Duronto Express (12262) 07:40 07:45 5 mins N Y Y Y N Y N
MUMBAI CSMT - HOWRAH AC Duronto Express (12261) 19:25 19:30 5 mins N Y Y Y N N Y
MANMAD - MUMBAI CSMT Rajya Rani SF Express (22102) 07:15 07:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - MANMAD Rajya Rani SF Express (22101) 21:15 21:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - FAIZABAD Saket Express (11067) 07:50 07:55 5 mins N N Y N N Y N
MUMBAI LTT - HOWRAH Samarsata SF Express (12151) 22:55 23:00 5 mins N N Y Y N N N
MUMBAI CSMT - HOWRAH SF Mail (via Gaya) (12322) 00:15 00:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - DELHI H NIZAMUDDIN Rajdhani Express (22221) 18:15 18:15 - Y N Y N Y Y N
DELHI H NIZAMUDDIN - MUMBAI CSMT Rajdhani Express (22222) 09:20 09:20 - Y N Y N Y N Y
MUMBAI CSMT - NAGPUR Nandigram Express (11401) 19:05 19:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - DELHI H NIZAMUDDIN AC SF Exp (22109) 16:45 16:50 5 mins N Y N N N N N
DELHI H NIZAMUDDIN - MUMBAI LTT AC SF Exp (22110) 09:16 09:16 - N N N Y N N N
NAGPUR - MUMBAI CSMT Nandigram Express (11402) 02:35 02:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - VARANASI Kamayani Express (11071) 15:05 15:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - MUMBAI LTT Kamayani Express (11072) 20:05 20:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - LUCKNOW Pushpak SF Express (12534) 10:45 10:45 - Y Y Y Y Y Y Y
SANTRAGACHI - PUNE Humsafar Express (20822) 21:25 21:25 - N N N N N N Y
MUMBAI LTT - PATLIPUTRA SF Express (12141) 01:56 01:56 - Y Y Y Y Y Y Y
PATLIPUTRA - MUMBAI LTT SF Express (12142) 12:14 12:14 - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Godan Express (11055) 13:21 13:21 - Y N Y N Y N Y
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Godan Express (11056) 12:43 12:43 - Y N Y Y N Y N
BHUSAVAL - PUNE Express (11025) 06:15 06:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PUNE - BHUSAVAL Express (11026) 16:55 17:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PATNA - MUMBAI LTT Janta Express (13201) 08:20 08:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - PATNA Janta Express (13202) 00:45 00:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
COIMBATORE MAIN - JABALPUR SF Special (02197) 20:35 20:40 5 mins N Y N N N N N
JABALPUR - COIMBATORE MAIN Special (02198) 01:25 01:30 5 mins N N N N N N Y
ERNAKULAM - HAZRAT NIZAMUDDIN Mangala Lakshadweep SF Exp (12617) 15:50 15:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DELHI H NIZAMUDDIN - ERNAKULAM Mangala Lakshadweep SF Exp (12618) 06:40 06:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH Gitanjali SF Express (12859) 08:40 08:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHUBANESWAR - MUMBAI LTT SF Express (12880) 10:30 10:30 - N Y N N Y N N
VASCO DA GAMA - PATNA SF Express (12741) 09:25 09:30 5 mins N N N Y N N N
PATNA - VASCO DA GAMA SF Express (12742) 18:40 18:45 5 mins N N N N N N Y
GORAKHPUR - MUMBAI LTT Kashi Express (15018) 15:30 15:35 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - GORAKHPUR Kashi Express (15017) 09:05 09:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - MUMBAI CSMT Devagiri Express (17058) 04:10 04:15 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - SECUNDERABAD Devagiri Express (17057) 23:45 23:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - AMRITSAR Express (11057) 02:15 02:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
AMRITSAR - MUMBAI CSTM Express (11058) 00:40 00:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
DARBHANGA - MUMBAI LTT Pawan Express (11062) 00:20 00:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - DARBHANGA Pawan Express (11061) 14:40 14:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - MUMBAI CST Pushpak SF Express (12533) 16:28 16:28 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI - MUMBAI CST Mahanagari Express (11094) 11:00 11:05 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - AZAMGARH Weekly Express (11053) 19:23 19:23 - N N Y N N N N
AZAMGARH - MUMBAI LTT Weekly Express (11054) 09:02 09:02 - N N N N N Y N
KOLKATA SHALIMAR - MUMBAI LTT Kurla Express (18030) 01:45 01:50 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
PANVEL - GORAKHPUR Express (via Barhni) (15066) 20:12 20:12 - Y N Y N Y Y N
GORAKHPUR - PANVEL Express (via Barhni) (15065) 12:54 12:54 - Y N Y N Y Y N
KANPUR CENTRAL - MUMBAI CSMT Special (Start 07 Dec) (04151) 11:25 11:30 5 mins N N N N N N Y
MUMBAI LTT - BHUBANESWAR SF Express (12879) 02:31 02:31 - N N Y N N Y N
NAGPUR - MUMBAI CSMT Special (Dec 05 Only) (01264) 20:45 20:50 5 mins N N N Y N N N
ADILABAD - DADAR CENTRAL Special (Dec 05 Only) (07058) 23:50 23:55 5 mins N N N Y N N N
DADAR CENTRAL - ADILABAD Special (Dec 07 Only) (07057) 04:05 04:10 5 mins N N N N N Y N
NAGPUR - MUMBAI CSMT Special (Dec 05 Only) (01266) 05:40 05:45 5 mins N N N N Y N N
MUMBAI CSMT - KANPUR CENTRAL Special (04152) 20:30 20:35 5 mins N N N N N N Y