Back Bilaspur Jn (BSP) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
BILASPUR - NEW DELHI Rajdhani Express (12441) START 14:00 - Y N N Y N N N
NEW DELHI - BILASPUR Rajdhani Express (12442) 12:00 ENDS - N N Y N N N Y
PUNE - HOWRAH AC Duronto Express (12221) 09:55 10:05 10 mins N Y N N N N Y
HOWRAH - PUNE AC Duronto Express (12222) 17:35 17:45 10 mins N N N Y N Y N
DURG - DELHI H NIZAMUDDIN Chhattisgarh Sampark Kranti Exp (12823) 14:30 14:50 20 mins Y N N Y N Y N
DELHI H NIZAMUDDIN - DURG Chhattisgarh Sampark Kranti Exp (12824) 11:55 12:15 20 mins Y N Y N N Y N
INDORE - PURI Humsafar Express (19317) 07:50 08:05 15 mins N N Y N N N N
PURI - INDORE Humsafar Express (19318) 12:00 12:15 15 mins N N N Y N N N
PUNE - SANTRAGACHI Humsafar Express (20821) 07:20 07:35 15 mins N Y N N N N N
JABALPUR - SANTRAGACHI Humsafar Express (20827) 04:20 04:35 15 mins N N N N Y N N
SANTRAGACHI - JABALPUR Humsafar Express (20828) 07:45 08:00 15 mins N N N Y N N N
HABIBGANJ - SANTRAGACHI Humsafar Express (22169) 04:20 04:35 15 mins N N N Y N N N
SANTRAGACHI - HABIBGANJ Humsafar Express (22170) 07:45 08:00 15 mins N N N N Y N N
BIKANER - PURI Express (14709) 21:35 21:50 15 mins Y N N N N N N
PURI - BIKANER Express (14710) 17:00 17:15 15 mins N N Y N N N N
RAIGARH - GONDIA Jan Shatabdi Express (12069) 08:40 08:50 10 mins Y Y Y Y Y Y N
GONDIA - RAIGARH Jan Shatabdi Express (12070) 19:40 19:50 10 mins Y Y Y Y Y N Y
BIKANER - BILASPUR Weekly Antyodaya Express (14719) 21:40 ENDS - N N N Y N N N
BILASPUR - BIKANER Weekly Antyodaya Express (14720) START 11:25 - N N N N Y N N
MUMBAI LTT - TATANAGAR Antyodaya Express (22885) 07:20 07:35 15 mins N N Y N N N Y
TATANAGAR - MUMBAI LTT Antyodaya Express (22886) 04:45 05:00 15 mins Y N N N Y N N
MUMBAI LTT - HOWRAH Jnaneswari Super Deluxe SF Exp (12101) 16:10 16:25 15 mins N Y Y N N Y Y
HOWRAH - MUMBAI LTT Jnaneswari Super Deluxe SF Exp (12102) 09:25 09:40 15 mins Y Y N Y Y N N
HOWRAH - MUMBAI LTT Samarsata SF Express (12152) 10:55 11:10 15 mins N N N N N Y Y
YESVANTPUR - KORBA Wainganga SF Express (12251) 02:15 02:30 15 mins N N N Y N N Y
KORBA - YESVANTPUR Wainganga SF Express (12252) 09:50 10:05 15 mins N N N Y N N Y
DURG - JAMMU TAWI SF Express (12549) 14:30 14:50 20 mins N Y N N N N N
JAMMU TAWI - DURG SF Express (12550) 11:15 11:35 20 mins N N N N Y N N
BILASPUR - TIRUPATI MAIN Express (17481) START 10:05 - N Y N N N Y N
TIRUPATI MAIN - BILASPUR Express (17482) 17:40 ENDS - Y N N N Y N N
MUMBAI LTT - KOLKATA SHALIMAR Kurla Express (18029) 22:00 22:15 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - INDORE Narmada Express (18234) START 10:40 - Y Y Y Y Y Y Y
INDORE - BILASPUR Narmada Express (18233) 17:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BHOPAL - BILASPUR Express (18235) 04:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - BHOPAL Passenger Cum Express (18236) START 20:35 - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - AMRITSAR Chhattisgarh Express (18237) 14:00 14:15 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - REWA Express (18247) START 18:40 - Y Y Y Y Y Y Y
REWA - BILASPUR Express (18248) 09:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
KORBA - VISAKHAPATNAM Express (18517) 18:00 18:10 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
VISAKHAPATNAM - KORBA Express (18518) 08:55 09:05 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
HAZUR SAHIB NANDED - KOLKATA SANTRAGACHI SF Exp (12767) 07:50 08:05 15 mins N Y N N N N N
KOLKATA SANTRAGACHI - HAZUR SAHIB NANDED SF Exp (12768) 01:15 01:30 15 mins N N N Y N N N
KORBA - RAIPUR Hasdeo Express (18801) 08:30 08:40 10 mins N N N Y Y Y Y
RAIPUR - KORBA Hasdeo Express (18802) 20:00 20:10 10 mins N N Y Y Y Y N
KORBA - RAIPUR Hasdeo Express (18803) 08:30 08:40 10 mins Y Y Y N N N N
RAIPUR - KORBA Hasdeo Express (18804) 20:00 20:10 10 mins Y Y N N N N Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH SF Mail (via NAGPUR) (12809) 17:55 18:10 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT SF Mail (via NAGPUR) (12810) 07:10 07:25 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - HATIA SF Express (12811) 20:15 20:30 15 mins Y N N N N N Y
HATIA - MUMBAI LTT SF Express (12812) 17:00 17:15 15 mins N N N N Y Y N
AHMEDABAD - HOWRAH SF Express (12833) 00:55 01:10 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - AHMEDABAD SF Express (12834) 11:40 11:55 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
DURG - BHOPAL Amarkantak SF Express (12853) 20:50 21:05 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT Gitanjali SF Express (12860) 00:30 00:45 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - MGR CHENNAI CENTRAL Weekly SF Express (12851) START 08:50 - N N N N N N Y
MGR CHENNAI CENTRAL - BILASPUR Weekly SF Express (12852) 20:15 ENDS - N Y N N N N N
MUMBAI CSMT - HOWRAH Weekly SF Express (12869) 07:50 08:05 15 mins Y N N N N N N
HOWRAH - MUMBAI CSMT Weekly SF Express (12870) 01:15 01:30 15 mins N N N N N Y N
KOLKATA SHALIMAR - UDAIPUR CITY Weekly Exp (19659) 07:45 08:00 15 mins Y N N N N N N
UDAIPUR CITY - KOLKATA SHALIMAR Weekly Exp (19660) 21:35 21:50 15 mins N N N N N Y N
PORBANDAR - HOWRAH Aradhana SF Express (12905) 16:10 16:25 15 mins Y N N Y Y N N
HOWRAH - PORBANDAR Aradhana SF Express (12906) 09:25 09:40 15 mins N N Y N N Y Y
PORBANDAR - SANTRAGANCHI Kavi Guru SF Express (12949) 17:25 17:40 15 mins N N N N N Y N
SANTRAGANCHI - PORBANDAR Kavi Guru SF Express (12950) 10:55 11:10 15 mins Y N N N N N N
MUMBAI LTT - KAMAKHYA Karmabhoomi SF Express (22511) 07:50 08:05 15 mins N N N Y N N N
KAMAKHYA - MUMBAI LTT Karmabhoomi SF Express (22512) 01:15 01:30 15 mins Y N N N N N N
TIRUNELVELI - BILASPUR SF Express (22620) 21:35 ENDS - Y N N N N N N
BILASPUR - TIRUNELVELI SF Express (22619) START 08:10 - N Y N N N N N
TRIVANDRUM CENTRAL - KORBA SF Express (22648) 00:40 01:00 20 mins N N Y N N Y N
KORBA - TRIVANDRUM CENTRAL SF Express (22647) 21:25 21:35 10 mins N N Y N N Y N
BIKANER - BILASPUR Express (18246) 12:45 ENDS - Y N Y N N N N
BILASPUR - BIKANER Express (18245) START 18:20 - N N N Y N Y N
BILASPUR - ERNAKULAM SF Express (22815) START 08:10 - Y N N N N N N
ERNAKULAM - BILASPUR SF Express (22816) 21:35 ENDS - N N N Y N N N
BILASPUR - PATNA Weekly SF Express (22843) START 20:30 - N N N N Y N N
PATNA - BILASPUR Weekly SF Express (22844) 17:25 ENDS - N N N N N N Y
BHUJ - KOLKATA SHALIMAR Weekly SF Express (22829) 21:35 21:50 15 mins N N Y N N N N
KOLKATA SHALIMAR - BHUJ Weekly SF Express (22830) 07:45 08:00 15 mins N N N N N N Y
HATIA - PUNE SF Express (22846) 03:15 03:30 15 mins N Y N N N Y N
VISAKHAPATNAM - AMRITSAR Hirakund Express (18507) 18:45 19:00 15 mins N Y N N Y Y N
AMRITSAR - VISAKHAPATNAM Hirakund Express (18508) 04:30 04:45 15 mins Y Y N N Y N N
MUMBAI LTT - PURI SF Express (22865) 20:15 20:30 15 mins N N N Y N N N
PURI - MUMBAI LTT SF Express (22866) 17:00 17:15 15 mins N Y N N N N N
ITWARI - BILASPUR Shivnath Express (18240) 07:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - ITWARI Shivnath Express (18239) 20:30 20:45 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAINAGAR SHIRDI - HOWRAH SF Express (22893) 07:50 08:05 15 mins N N N N N N Y
HOWRAH - SAINAGAR SHIRDI SF Express (22894) 01:15 01:30 15 mins N N N N Y N N
HAPA - BILASPUR SF Express (22939) 04:40 ENDS - N N N Y N N N
BILASPUR - HAPA SF Express (22940) START 08:10 - N N N Y N N N
BILASPUR - ITWARI Intercity SF Express (12855) START 15:50 - Y Y Y Y Y Y Y
ITWARI - BILASPUR Intercity SF Express (12856) 13:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
PUNE - HATIA SF Express (22845) 08:40 08:55 15 mins Y N N Y N N N
HYDERABAD DECCAN - RAXAUL Weekly Express (17005) 14:30 14:45 15 mins N N N N Y N N
RAXAUL - HYDERABAD DECCAN Express (17006) 05:25 05:40 15 mins Y N N N N N N
OKHA - HOWRAH Link SF Express (22905) 16:10 16:25 15 mins Y N N Y Y N N
MALDA TOWN - SURAT Express (13425) 07:55 08:10 15 mins N N N N N N Y
SURAT - MALDA TOWN Express (13426) 09:30 09:45 15 mins N Y N N N N N
TATANAGAR - ITWARI Passenger (58111) 19:45 20:00 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
ITWARI - TATANAGAR Passenger (58112) 08:25 08:40 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
TATANAGAR - BILASPUR Passenger (58113) 06:55 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - TATANAGAR Passenger (58114) START 19:20 - Y Y Y Y Y Y Y
JHARSUGUDA - GONDIA Passenger (58117) 12:30 13:10 40 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDIA - JHARSUGUDA Passenger (58118) 12:30 13:45 1:15 Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - RAIPUR Passenger (58201) START 07:00 - Y Y Y Y Y Y Y
RAIPUR - BILASPUR Passenger (58202) 22:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - RAIPUR Passenger (58203) 10:25 10:35 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAIPUR - GEVRA ROAD Passenger (58204) 21:05 21:10 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - GEVRA ROAD Passenger (58210) START 07:30 - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - GEVRA ROAD Passenger (58212) START 14:30 - Y Y Y Y Y Y Y
TITLAGARH - BILASPUR Passenger (58213) 21:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - TITLAGARH Passenger (58214) START 06:50 - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - CHIRMIRI Passenger (58219) START 23:00 - Y Y Y Y Y Y Y
CHIRMIRI - BILASPUR Passenger (58220) 05:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
DELHI H NIZAMUDDIN - RAIGARH Gondwana SF Exp (12410) 16:25 16:40 15 mins N Y Y Y Y N Y
RAIGARH - DELHI H NIZAMUDDIN Gondwana SF Exp (12409) 05:39 05:54 15 mins Y N Y Y Y Y N
DONGARGARH - BILASPUR MEMU (68706) 18:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RAIPUR - DURG MEMU (68707) 09:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - RAIPUR MEMU (68719) START 16:45 - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - RAIPUR MEMU (68727) START 18:40 - Y Y Y Y Y Y Y
RAIPUR - BILASPUR MEMU (68728) 09:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - BILASPUR MEMU (68731) 23:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - GEVRA ROAD MEMU (68732) START 18:30 - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - BILASPUR MEMU (68733) 15:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - GEVRA ROAD MEMU (68734) START 10:20 - Y Y Y Y Y Y Y
RAIGARH - BILASPUR MEMU (68735) 10:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - RAIGARH MEMU (68736) START 20:50 - Y Y Y Y Y Y Y
RAIGARH - BILASPUR MEMU (68737) 18:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - RAIGARH MEMU (68738) START 10:40 - Y Y Y Y Y Y Y
GEVRA ROAD - RAIPUR MEMU (68745) 08:15 08:25 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAIPUR - GEVRA ROAD MEMU (68746) 17:00 17:10 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - KATNI MEMU (68747) START 06:00 - Y Y Y Y Y Y Y
KATNI - BILASPUR MEMU (68748) 22:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - MUMBAI CSMT AC Duronto Express (12262) 17:35 17:45 10 mins Y Y Y N Y N N
BHOPAL - DURG Amarkantak SF Express (12854) 05:05 05:20 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH AC Duronto Express (12261) 09:55 10:05 10 mins Y N Y Y Y N N
CHHAPRA - DURG Sarnath Express (15159) 03:50 04:10 20 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - HOWRAH Samarsata SF Express (12151) 17:25 17:40 15 mins N N N Y Y N N
SECUNDERABAD - DARBHANGA Express (17007) 14:30 14:45 15 mins N N Y N N N Y
DARBHANGA - SECUNDERABAD Express (17008) 05:25 05:40 15 mins N N Y N N Y N
JODHPUR - PURI Superfast Express (20814) 21:35 21:50 15 mins N N N N N N Y
PURI - JODHPUR Superfast Express (20813) 03:15 03:30 15 mins N N N Y N N N
ANUPPUR - BILASPUR MEMU (68739) 20:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BILASPUR - SHAHDOL MEMU (68740) START 06:00 - Y Y Y Y Y Y Y
HOWRAH - PUNE Azad Hind SF Express (12130) 08:55 09:10 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHAGAT KI KOTHI - BILASPUR Express (18244) 12:45 ENDS - N N N N Y N Y
BILASPUR - BHAGAT KI KOTHI Express (18243) START 18:25 - Y Y N N N N N
SANTRAGACHI - PUNE Humsafar Express (20822) 04:45 05:00 15 mins N N N N N N Y
PUNE - BILASPUR SF Express (12850) 16:50 ENDS - N N N N N Y N
BILASPUR - PUNE SF Express (12849) START 11:35 - N N N Y N N N
CHIRMIRI - DURG Express (28242) 06:10 06:10 - Y Y Y Y Y Y Y
DURG - CHHAPRA Sarnath Express (15160) 23:10 23:30 20 mins Y Y Y Y Y Y Y
KORBA - BILASPUR Passenger Special (06647) 07:40 ENDS - N N Y N N Y N
BILASPUR - KORBA Passenger Special (06648) START 16:00 - N N Y N N Y N
VALSAD - PURI Weekly SF Express (22909) 21:35 21:50 15 mins N N N N Y N N
PURI - VALSAD Weekly SF Express (22910) 17:00 17:15 15 mins N N N N N N Y
DURG - RAJENDRA NAGAR PATNA South Bihar Exp (13287) 10:10 10:25 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
RAJENDRA NAGAR PATNA - DURG South Bihar Exp (13288) 17:15 17:30 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - HOWRAH Gitanjali SF Express (12859) 01:15 01:30 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
BHUBANESWAR - MUMBAI LTT SF Express (12880) 17:00 17:15 15 mins Y N N Y N N N
AMRITSAR - BILASPUR Chhattisgarh Express (18238) 12:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - BARAUNI Special (07009) 14:30 14:45 15 mins Y N N N N N N
BARAUNI - SECUNDERABAD Special (07010) 05:25 05:40 15 mins N N N Y N N N
PUNE - HOWRAH Azad Hind SF Express (12129) 16:30 16:45 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
HARIDWAR - PURI Kalinga Utkal Express (18478) 10:45 11:00 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
PURI - HARIDWAR Kalinga Utkal Express (18477) 15:20 15:35 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
GONDIA - JHARSUGUDA Passenger (58819) 12:30 13:45 1:15 Y Y Y Y Y Y Y
JHARSUGUDA - GONDIA Passenger (58820) 12:30 13:10 40 mins Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA SHALIMAR - MUMBAI LTT Kurla Express (18030) 04:30 04:45 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI LTT - BHUBANESWAR SF Express (12879) 20:15 20:30 15 mins N N Y N N Y N
RAIPUR - BILASPUR Special (08283) 14:20 ENDS - N N Y N N N N
BILASPUR - RAIPUR Special (08284) START 15:00 - N N N N N N Y
BILASPUR - RAIPUR Special (08282) START 15:00 - N N Y N N N N
RAIPUR - BILASPUR Special (08281) 14:20 ENDS - N N N N N N Y
NEW AMRAVATI - RAIGARH Special (Dec 09 Only) (08296) 06:30 06:35 5 mins N Y N N N N N