Back Ranchi (RNC) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
RANCHI - NEW DELHI Rajdhani Exp (via Daltonganj) (12453) START 17:10 - N N N Y N N Y
NEW DELHI - RANCHI Rajdhani Exp (via Daltonganj) (12454) 10:30 ENDS - N N N Y N N Y
RANCHI - NEW DELHI Rajdhani Exp (20839) START 18:15 - N N Y N N Y N
HOWRAH - RANCHI Shatabdi Express (12019) 13:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y N
RANCHI - HOWRAH Shatabdi Express (12020) START 13:45 - Y Y Y Y Y Y N
RANCHI - ANAND VIHAR T Jharkhand Sampark Kranti Exp (12825) START 23:45 - Y N N Y N N N
ANAND VIHAR T - RANCHI Jharkhand Sampark Kranti Exp (12826) 04:55 ENDS - N N N Y N N Y
DHANBAD - BHUBANESWAR Garib Rath Express (12831) 19:55 20:05 10 mins Y N Y N N Y N
BHUBANESWAR - DHANBAD Garib Rath Express (12832) 07:10 07:15 5 mins Y N Y N N Y N
PATNA - RANCHI Jan Shatabdi Express (12365) 13:55 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - PATNA Jan Shatabdi Express (12366) START 14:25 - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - CHOPAN Express (UnReserved) (18613) START 07:45 - Y N N Y N Y N
CHOPAN - RANCHI Express (UnReserved) (18614) 20:25 ENDS - N N Y N Y N Y
HOWRAH - HATIA Kriya Yoga Express (18615) 07:00 07:10 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - HOWRAH Kriya Yoga Express (18616) 21:25 21:40 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - AJMER Garib Nawaz Express (18631) START 20:10 - N N N Y N N N
AJMER - RANCHI Garib Nawaz Express (18632) 04:15 ENDS - Y N N N N N N
HATIA - ANAND VIHAR T Jharkhand Swarna Jayanti SF Exp (12817) 14:45 15:00 15 mins N N Y N Y N Y
ANAND VIHAR T - HATIA Jharkhand Swarna Jayanti SF Exp (12818) 16:15 16:25 10 mins N Y N N Y N Y
HATIA - ANAND VIHAR T Jharkhand Swarna Jayanti SF Exp (12873) 13:55 14:05 10 mins Y Y N Y N N N
ANAND VIHAR T - HATIA Jharkhand Swarna Jayanti SF Exp (12874) 19:25 19:35 10 mins N N Y Y N Y N
RANCHI - PATNA AC Express (18634) START 23:45 - N N N N N Y N
PATNA - RANCHI AC Express (18633) 21:30 ENDS - N N N N N N Y
RANCHI - BHAGALPUR Vananchal Express (13403) START 19:10 - Y Y Y Y Y Y Y
BHAGALPUR - RANCHI Vananchal Express (13404) 08:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
SAMBALPUR - MANDUADIH Express (18311) 19:50 20:05 15 mins N N Y N N N Y
MANDUADIH - SAMBALPUR Express (18312) 04:15 04:25 10 mins N Y N N Y N N
RANCHI - KAMAKHYA Express (15661) START 20:30 - N N Y N N N N
ISLAMPUR - HATIA Express (18623) 08:15 08:25 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - ISLAMPUR Express (18624) 19:15 19:25 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
ALAPPUZHA - DHANBAD Express (13352) 08:40 08:55 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
SAMBALPUR - JAMMU TAWI Express (18309) 15:15 15:30 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
JAMMU TAWI - SAMBALPUR Express (18310) 09:35 09:45 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - MUMBAI LTT Express (18609) START 21:05 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - RANCHI Weekly Express (18610) 07:25 ENDS - Y N N N N N N
HOWRAH - RANCHI Intercity SF Exp (via Tatanagar) (22891) 21:10 ENDS - N N Y Y N Y N
RANCHI - HOWRAH Intercity SF Exp (via Tatanagar) (22892) START 06:55 - N N Y Y N Y N
DEOGHAR - RANCHI Intercity Exp (UnReserved) (13319) 12:50 ENDS - Y N Y Y Y Y Y
RANCHI - DEOGHAR Intercity Exp (UnReserved) (13320) START 13:25 - N Y Y Y Y Y Y
PATNA - HATIA Patliputra Express (18621) 04:35 04:45 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - PATNA Patliputra Express (18622) 22:15 22:25 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - DUMKA Intercity Express (18619) START 21:25 - Y Y Y Y Y Y Y
DUMKA - RANCHI Intercity Express (18620) 03:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - DHANBAD Intercity Exp (UnReserved) (13304) START 18:55 - Y N Y N Y N Y
DHANBAD - RANCHI Intercity Exp (UnReserved) (13303) 09:55 ENDS - N Y Y N Y N Y
RANCHI - JAYNAGAR Express (18605) START 20:30 - N Y N Y N Y N
JAYNAGAR - RANCHI Express (18606) 11:35 ENDS - Y N N Y N Y N
HYDERABAD DECCAN - RAXAUL Weekly Express (17005) 22:40 22:55 15 mins N N N N Y N N
RAXAUL - HYDERABAD DECCAN Express (17006) 20:55 21:10 15 mins N N N N N N Y
RANCHI - BHAGALPUR Express (18603) START 15:10 - N Y N Y N Y N
BHAGALPUR - RANCHI Express (18604) 05:50 ENDS - Y N N Y N Y N
ARA - RANCHI Weekly Express (18639) 21:50 ENDS - N N N N N N Y
RANCHI - ARA Weekly Express (18640) START 21:05 - N N N N N Y N
HOWRAH - RANCHI Intercity Express (18627) 22:15 ENDS - Y Y N N N N Y
RANCHI - HOWRAH Intercity Express (18628) START 05:45 - Y Y N N N N Y
MALDA TOWN - SURAT Express (13425) 23:55 00:10 15 mins N N N N N N Y
SURAT - MALDA TOWN Express (13426) 18:00 18:15 15 mins N Y N N N N N
ASANSOL - RANCHI MEMU (63598) 11:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - ASANSOL MEMU (63597) START 12:30 - Y Y Y Y Y Y Y
KHARAGPUR - HATIA Passenger (58025) 18:35 18:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - KHARAGPUR Passenger (58026) 09:15 09:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BOKARO STEEL CITY - RANCHI Passenger (58033) 12:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - BOKARO STEEL CITY Passenger (58034) START 15:40 - Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - TATANAGAR Passenger (58142) 18:25 18:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
TATANAGAR - HATIA Passenger (58143) 09:45 09:55 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
TATANAGAR - HATIA Passenger (via Purulia) (58661) 17:15 17:20 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - TATANAGAR Passenger (via Purulia) (58662) 04:35 04:40 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
BARDDHAMAN - HATIA MEMU (63503) 16:25 16:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - BARDDHAMAN MEMU (63504) 08:20 08:25 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - TORI MEMU (68037) START 08:55 - Y Y Y Y Y Y Y
TORI - RANCHI MEMU (68038) 14:25 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LOHARDAGA - RANCHI MEMU (68040) 18:25 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
KHARAGPUR - RANCHI MEMU (68085) 13:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - KHARAGPUR MEMU (68086) START 15:15 - Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - TATANAGAR MEMU (68036) 18:25 18:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - LOHARDAGA MEMU (68039) START 15:00 - Y Y Y Y Y Y Y
TATANAGAR - HATIA MEMU (68035) 10:50 10:55 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - GORAKHPUR Maurya Express (15027) 17:05 17:15 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - HATIA Maurya Express (15028) 07:45 07:55 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
SANKI - HATIA Passenger (58666) 22:28 22:33 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - SANKI Passenger (58665) 17:25 17:30 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - TATANAGAR Intercity Express (18114) START 16:45 - Y Y Y Y Y Y Y
TATANAGAR - RANCHI Intercity Express (18113) 10:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - SANKI Passenger (58663) 05:55 06:00 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SANKI - HATIA Passenger (58664) 09:18 09:23 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - DARBHANGA Express (17007) 22:40 22:55 15 mins N N Y N N N Y
DARBHANGA - SECUNDERABAD Express (17008) 20:55 21:10 15 mins N Y N N Y N N
RANCHI - NEW DELHI Garib Rath Express (12877) START 16:15 - Y Y N N Y N N
NEW DELHI - RANCHI Garib Rath Express (12878) 11:20 ENDS - Y N Y N Y N N
MANDUADIH - RANCHI Express (18612) 04:15 ENDS - N N Y Y N Y Y
KAMAKHYA - RANCHI Express (15662) 14:35 ENDS - N N Y N N N N
SASARAM - RANCHI Intercity Express (18636) 10:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y N
RANCHI - DEHRI ON SONE Intercity Express (18635) START 17:15 - Y Y Y Y Y N Y
RANCHI - LOHARDAGA MEMU (68141) START 18:55 - Y Y Y Y Y Y Y
LOHARDAGA - RANCHI MEMU (68142) 22:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - LOHARDAGA MEMU (68135) START 05:00 - Y Y Y Y Y Y Y
LOHARDAGA - RANCHI MEMU (68136) 08:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
HATIA - PURNIA COURT Express (18626) 06:15 06:25 10 mins Y Y Y Y Y Y Y
PURNIA COURT - HATIA Express (18625) 20:40 20:45 5 mins Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - BARAUNI Special (07009) 22:45 23:00 15 mins Y N N N N N N
BARAUNI - SECUNDERABAD Special (07010) 21:10 21:25 15 mins N N Y N N N N
DHANBAD - ALAPPUZHA Express (13351) 14:50 15:05 15 mins Y Y Y Y Y Y Y
RANCHI - MANDUADIH Express (18611) START 20:10 - Y Y N N Y Y N
NEW DELHI - RANCHI Rajdhani Express (20840) 09:05 ENDS - N Y N N N Y N