Back Lucknow Jn (LJN) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
LUCKNOW - CHHAPRA Special (Via Kaptanganj) (05066) START 20:25 - Y N N N N Y N
CHHAPRA - LUCKNOW Special (Via Kaptanganj) (05065) 08:15 ENDS - Y N Y N N N N
PUNE - LUCKNOW Express (11407) 02:30 ENDS - N N N Y N N N
LUCKNOW - NEW DELHI Swarn Shatabdi Express (12003) START 15:35 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - LUCKNOW Swarn Shatabdi Express (12004) 12:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - PUNE Express (11408) START 06:30 - N N N Y N N N
LUCKNOW - CHANDIGARH Express (15011) START 23:55 - Y Y Y Y Y Y Y
CHANDIGARH - LUCKNOW Express (15012) 09:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - RAIPUR Garib Rath Express (12535) START 14:10 - Y N N Y N N N
RAIPUR - LUCKNOW Garib Rath Express (12536) 05:10 ENDS - N N Y N N Y N
LUCKNOW - BHOPAL Garib Rath Express (12593) START 22:45 - N N N N N Y N
BHOPAL - LUCKNOW Garib Rath Express (12594) 09:50 ENDS - Y N N N N N N
CHHAPRA - LUCKNOW Express (Via Faizabad) (15053) 09:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - CHHAPRA Express (Via Faizabad) (15054) START 20:50 - Y Y Y Y Y Y Y
BARAUNI - LUCKNOW Express (15203) 13:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - BARAUNI Express (15204) START 15:00 - Y Y Y Y Y Y Y
JABALPUR - LUCKNOW Chitrakoot Express (15206) 09:30 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - JABALPUR Chitrakoot Express (15205) START 17:30 - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - ANAND VIHAR T AC Double Decker Exp (12583) START 04:55 - N Y N Y Y N Y
ANAND VIHAR T - LUCKNOW AC Double Decker Exp (12584) 22:25 ENDS - N Y N Y Y N Y
PUNE - LUCKNOW SF Express (12103) 17:10 ENDS - N N N N N Y N
LUCKNOW - PUNE SF Express (12104) START 06:30 - N N N N N N Y
LUCKNOW - NEW DELHI Lucknow Mail (12229) START 22:00 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - LUCKNOW Lucknow Mail (12230) 06:50 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI BANDRA T - LUCKNOW Weekly Exp (19021) 19:15 ENDS - N N N N N N Y
LUCKNOW - MUMBAI BANDRA T Express (19022) START 23:35 - N N N N N N Y
MAU - LUCKNOW Bi-Weekly Express (15071) 08:25 ENDS - N N N Y N Y N
LUCKNOW - MAU Bi-Weekly Express (15072) START 20:25 - N Y N Y N N N
JAIPUR - LUCKNOW Express (19715) 10:25 ENDS - Y N Y N N Y N
LUCKNOW - JAIPUR Express (19716) START 12:15 - Y N Y N N Y N
LUCKNOW - MEERUT CITY Rajya Rani SF Exp (22453) START 14:25 - Y Y Y Y Y Y Y
MEERUT CITY - LUCKNOW Rajya Rani SF Exp (22454) 15:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
KATHGODAM - LUCKNOW Express (15044) 18:45 ENDS - Y Y N Y Y Y N
LUCKNOW - KATHGODAM Express (15043) START 23:25 - Y N Y Y Y N Y
LUCKNOW - VARANASI CITY Krishak Exp (15008) START 23:10 - Y Y Y Y Y Y Y
VARANASI CITY - LUCKNOW Krishak Express (15007) 05:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - AGRA FORT SF Intercity Express (12179) START 15:55 - Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - LUCKNOW SF Intercity Express (12531) 11:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - GORAKHPUR SF Intercity Express (12532) START 16:05 - Y Y Y Y Y Y Y
AGRA FORT - LUCKNOW SF Intercity Express (12180) 11:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - PATLIPUTRA SF InterCity Express (12530) START 05:00 - Y Y Y N Y Y N
PATLIPUTRA - LUCKNOW SF InterCity Express (12529) 02:35 ENDS - N Y Y Y N Y Y
JABALPUR - HARIDWAR SF Special (Start 17 July) (01701) 03:55 03:55 - N N N Y N N N
MUMBAI LTT - LUCKNOW SF Express (12107) 15:10 ENDS - N Y N Y N N Y
LUCKNOW - MUMBAI LTT SF Express (12108) START 22:45 - N Y N Y N N Y
LUCKNOW - MUMBAI CST Pushpak SF Express (12533) START 19:45 - Y Y Y Y Y Y Y
JHANSI - LUCKNOW Intercity Express (11109) 12:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - JHANSI Intercity Express (11110) START 16:40 - Y Y Y Y Y Y Y
MGR CHENNAI CENTRAL - LUCKNOW GomtiSagar Exp (16093) 20:40 ENDS - N N Y N N N Y
KANPUR CENTRAL - KATHGODAM Garib Rath Express (12255) 07:40 08:05 25 mins N Y N N N N N
KATHGODAM - KANPUR CENTRAL Garib Rath Express (12256) 02:40 03:10 30 mins N Y N N N N N
KANPUR CENTRAL - KATHGODAM Garib Rath Express (12209) 07:40 08:05 25 mins N Y N N N N N
KATHGODAM - KANPUR CENTRAL Garib Rath Express (12210) 02:40 03:10 30 mins N Y N N N N N
LUCKNOW - JHANSI Passenger (51814) 16:46 16:46 - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KASGANJ Passenger (55325) START 04:30 - Y Y Y Y Y Y Y
KASGANJ - LUCKNOW Passenger (55326) 01:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
NAKAHA JUNGLE - LUCKNOW Passenger (UnReserved) (55031) 21:35 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - NAKAHA JUNGLE Passenger (55050) START 05:15 - Y Y Y Y Y Y Y
SITAPUR - LUCKNOW Passenger (55061) 09:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - SITAPUR Passenger (55062) START 10:00 - Y Y Y Y Y Y Y
SITAPUR - LUCKNOW Passenger (55065) 17:55 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - SITAPUR Passenger (55066) START 18:40 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR ANWRGANJ - LUCKNOW MEMU (64202) 07:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64203) START 07:20 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64204) 09:15 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64205) START 09:35 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64206) 11:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64209) 14:14 14:14 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64210) 13:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64211) START 16:00 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64212) 15:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64213) START 20:20 - Y Y Y Y Y Y Y
KALIANPUR - LUCKNOW MEMU (64214) 20:00 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKONW - KALIANPUR MEMU (64255) START 18:40 - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - BARABANKI MEMU (64232) START 11:35 - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - BARABANKI MEMU (64234) START 14:00 - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR CENTRAL MEMU (64251) START 05:30 - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64252) 18:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
KANPUR CENTRAL - LUCKNOW MEMU (64254) 00:05 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - KANPUR ANWARGANJ MEMU (64257) START 22:10 - Y Y Y Y Y Y Y
PANKI DHAM - LUCKNOW MEMU (64260) 08:20 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
BARABANKI - LUCKNOW MEMU (64273) 18:10 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKONW - BARABANKI MEMU (64274) START 18:15 - Y Y Y Y Y Y Y
BARABANKI - LUCKNOW MEMU (64275) 21:45 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - BARABANKI MEMU (64272) START 08:30 - Y Y Y Y Y Y Y
GORAKHPUR - LAKHIMPUR Express (via Barhni) (15009) 07:15 07:55 40 mins Y Y Y Y Y Y Y
LAKHIMPUR - GORAKHPUR Express (via Barhni) (15010) 21:55 22:25 30 mins Y Y Y Y Y Y Y
LUCKNOW - MGR CHENNAI CENTRAL GomtiSagar Exp (16094) START 16:20 - Y N N Y N N N
AZAMGARH - OLD DELHI Kaifiyat SF Express (12225) 22:55 23:15 20 mins Y Y Y Y Y Y Y
OLD DELHI - AZAMGARH Kaifiyat SF Express (12226) 03:00 03:20 20 mins Y Y Y Y Y Y Y
MUMBAI CSMT - LUCKNOW Pushpak SF Express (12534) 08:40 ENDS - Y Y Y Y Y Y Y
NEW DELHI - LUCKNOW Tejas Express (Start 05 Oct) (82502) 22:05 ENDS - Y N Y Y Y Y Y
LUCKNOW - NEW DELHI Tejas Express (Start 06 Oct) (82501) START 06:10 - Y N Y Y Y Y Y
LUCKNOW - CHHAPRA KACHERI Express (15113) START 20:25 - Y N Y N Y N N
CHHAPRA KACHERI - LUCKNOW Express (15114) 08:25 ENDS - Y N Y N Y N N