Back Eklakhi (EKI) Railway Station

Train name (no.) Arrives Departs Stop time M T W T F S S
HOWRAH - NEW JALPAIGURI Shatabdi Express (12041) 19:30 19:30 - Y Y Y Y Y Y N
NEW JALPAIGURI - HOWRAH Shatabdi Express (12042) 08:27 08:27 - Y Y Y Y Y Y N
HOWRAH - KATIHAR Express (13033) 07:52 07:52 - Y Y Y Y Y Y Y
KATIHAR - HOWRAH Express (13034) 17:09 17:09 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA CHITPUR - RADHIKAPUR Express (13145) 03:56 03:56 - Y Y Y Y Y Y Y
RADHIKAPUR - KOLKATA Express (13146) 20:26 20:26 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA SEALDAH - ALIPUR DUAR Kanchan Kanya Exp (13149) 03:39 03:39 - Y Y Y Y Y Y Y
ALIPUR DUAR - KOLKATA SEALDAH Kanchan Kanya Exp (13150) 00:22 00:22 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW COOCH BEHAR - SEALDAH Uttar Banga Exp (13148) 21:38 21:38 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - BALURGHAT Tebhaga Express (13161) 20:10 20:12 2 mins Y Y Y Y Y N Y
BALURGHAT - KOLKATA Tebhaga Express (13162) 07:20 07:22 2 mins Y Y Y Y Y Y N
KOLKATA SEALDAH - SAHARSA Hate Bazare Exp (13163) 04:58 05:00 2 mins Y Y N Y N Y Y
KOLKATA SEALDAH - SAHARSA Express (13169) 05:10 05:12 2 mins N N Y N Y N N
SAHARSA - KOLKATA SEALDAH Hate Bazare Exp (13164) 21:58 22:00 2 mins Y Y N Y N Y Y
SAHARSA - KOLKATA SEALDAH Express (13170) 21:58 22:00 2 mins N N Y N Y N N
KOLKATA - GUWAHATI Garib Rath Express (12517) 04:24 04:24 - Y N N N Y N N
GUWAHATI - KOLKATA Garib Rath Express (12518) 07:50 07:50 - N N N Y N N Y
GAYA - KAMAKHYA Weekly Express (15619) 23:50 23:50 - N Y N N N N N
KAMAKHYA - GAYA Weekly Express (15620) 19:33 19:33 - Y N N N N N N
PURI - KAMAKHYA Express (15639) 08:55 08:55 - N N Y N N N N
KAMAKHYA - PURI Express (15640) 07:12 07:12 - Y N N N N N N
PURI - KAMAKHYA Weekly Express (Via Howrah) (15643) 15:33 15:33 - N N N N N N Y
KAMAKHYA - PURI Weekly Express (15644) 13:04 13:04 - N N N N Y N N
DIGHA - NEW JALPAIGURI Paharia Express (15721) 04:33 04:33 - N N N N N N Y
NEW JALPAIGURI - DIGHA Paharia Express (15722) 00:33 00:33 - N N N N N Y N
JHAJHA - DIBRUGARH Weekly Express (15941) 08:58 08:58 - N N N N N Y N
DIBRUGARH - JHAJHA Weekly Express (15942) 07:09 07:09 - N N N N Y N N
HOWRAH - DIBRUGARH Kamrup Express (15959) 02:26 02:26 - Y Y Y Y Y Y Y
DIBRUGARH - HOWRAH Kamrup Express (15960) 21:08 21:08 - Y Y Y Y Y Y Y
SEALDAH - HALDIBARI Darjeeling SF Mail (12343) 04:40 04:40 - Y Y Y Y Y Y Y
HALDIBARI - SEALDAH Darjeeling SF Mail (12344) 23:24 23:24 - Y Y Y Y Y Y Y
GUWAHATI - HOWRAH Saraighat SF Express (12346) 23:08 23:08 - Y Y Y Y Y Y Y
NEW ALIPURDUAR - SEALDAH Padatik SF Express (12378) 00:16 00:16 - Y Y Y Y Y Y Y
TRIVANDRUM CENTRAL - SILCHAR SF Express (12507) 20:29 20:29 - N N N Y N N N
SILCHAR - TRIVANDRUM CENTRAL SF Express (12508) 18:08 18:08 - N N N N Y N N
BANGALORE CANTT - GUWAHATI SF Express (12509) 17:45 17:45 - N N N N Y Y Y
GUWAHATI - BANGALORE CANTT SF Express (12510) 18:04 18:04 - Y Y N N N N Y
TRIVANDRUM CENTRAL - SILCHAR SF Express (12515) 17:45 17:45 - N Y N N N N N
KOLKATA - DIBRUGARH SF Express (12525) 04:28 04:28 - N N N Y N N N
DIBRUGARH - KOLKATA SF Express (12526) 07:54 07:54 - N N Y N N N N
KAMAKHYA - YESVANTPUR AC SF Express (12552) 01:35 01:35 - N N N Y N N N
HALDIBARI - SEALDAH Teesta Torsa Link Express (23142) 19:52 19:52 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - JOGBANI Express (13159) 05:36 05:36 - N Y N Y N Y N
JOGBANI - KOLKATA Express (13160) 19:17 19:17 - N Y N Y N Y N
HOWRAH - BALURGHAT Bi-Weekly Express (13063) 16:10 16:12 2 mins Y Y N N N N N
BALURGHAT - HOWRAH Bi-Weekly Express (13064) 22:15 22:20 5 mins Y Y N N N N N
KOLKATA - SILGHAT TOWN Express (Start 07 Jan) (13181) 15:35 15:35 - Y N N N N N N
SILGHAT TOWN - KOLKATA Express (Start 08 Jan) (13182) 05:52 05:52 - N N Y N N N N
HOWRAH - NEW JALPAIGURI AC SF Express (22309) 05:36 05:36 - N N Y N N N N
NEW JALPAIGURI - HOWRAH AC SF Express (22310) 15:49 15:49 - N N Y N N N N
TAMBARAM - SILGHAT TOWN Express (15629) 15:14 15:14 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - KAMAKHYA Karmabhoomi SF Express (22511) 05:38 05:38 - N N N N Y N N
KAMAKHYA - MUMBAI LTT Karmabhoomi SF Express (22512) 07:15 07:15 - N N N N N N Y
MGR CHENNAI CENTRAL - NEW JALPAIGURI SF Express (22611) 23:53 23:53 - N N N Y N N N
NEW JALPAIGURI - MGR CHENNAI CENTRAL SF Express (22612) 01:35 01:35 - N N N N N Y N
RANCHI - KAMAKHYA Express (15661) 08:54 08:54 - N N N Y N N N
SEALDAH - SILCHAR Kanchanjunga Exp (13175) 14:11 14:11 - Y N Y N N Y N
SILCHAR - SEALDAH Kanchanjunga Express (13176) 11:38 11:38 - N Y N Y N Y N
BALURGHAT - SEALDAH Gour Link Express (23154) 18:48 18:50 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
GUWAHATI - MUMBAI LTT Express (via Malda Town) (15648) 03:37 03:37 - N N Y N N N N
MUMBAI LTT - GUWAHATI Express (via Malda Town) (15647) 23:51 23:51 - N N N N N Y N
OLD DELHI - DIBRUGARH Brahmaputra Mail Exp (14056) 01:15 01:15 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - HALDIBARI Intercity SF Express (12363) 15:29 15:29 - N Y N Y N Y N
HALDIBARI - KOLKATA Intercity SF Express (12364) 12:57 12:57 - N N Y N Y N Y
BALURGHAT - SILIGURI Intercity Express (UnReserved) (15463) 13:50 14:15 25 mins Y Y Y Y Y Y Y
SILIGURI - BALURGHAT Intercity Express (UnReserved) (15464) 12:10 12:35 25 mins Y Y Y Y Y Y Y
KATIHAR - HOWRAH Weekly Express (15712) 00:23 00:23 - N Y N N N N N
HOWRAH - KATIHAR Weekly Express (15711) 04:28 04:28 - N N Y N N N N
YESVANTPUR - KAMAKHYA AC SF Express (12551) 01:46 01:46 - Y N N N N N N
KOLKATA SEALDAH - NEW COOCH BEHAR Uttar Banga Exp (13147) 02:51 02:51 - Y Y Y Y Y Y Y
SEALDAH - NEW ALIPURDUAR Padatik SF Express (12377) 06:00 06:00 - Y Y Y Y Y Y Y
SECUNDERABAD - GUWAHATI SF Express (12513) 17:45 17:45 - Y N N N N N N
GUWAHATI - SECUNDERABAD SF Express (12514) 18:04 18:04 - N N N Y N N N
DIBRUGARH - KANYAKUMARI Vivek Express (15906) 01:38 01:38 - Y N N N N N N
KANYAKUMARI - DIBRUGARH Vivek Express (15905) 06:41 06:41 - N N N N N N Y
SEALDAH - AGARTALA Kanchanjungha Exp (13173) 14:10 14:10 - N Y N Y Y N Y
AGARTALA - SEALDAH Kanchanjungha Exp (13174) 11:38 11:38 - Y N Y N Y N Y
SILCHAR - TRIVANDRUM CENTRAL SF Express (12516) 18:08 18:08 - N N Y N N N N
MALDA TOWN - BALURGHAT Passenger (55421) 07:45 07:47 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BALURGHAT - MALDA TOWN Passenger (55422) 18:48 18:50 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA TOWN - KATIHAR Passenger (55701) 07:32 07:34 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
KATIHAR - MALDA TOWN Passenger (55702) 17:29 17:31 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA COURT - KATIHAR Passanger (55703) 14:46 14:47 1 min Y Y Y Y Y Y Y
KATIHAR - MALDA COURT Passanger (55704) 10:28 10:30 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA TOWN - NEW JALPAIGURI Passenger (55711) 15:58 16:00 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
NEW JALPAIGURI - MALDA TOWN Passenger (55712) 12:02 12:04 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA COURT - KATIHAR Passenger (55769) 18:04 18:05 1 min Y Y Y Y Y Y Y
KATIHAR - MALDA COURT Passenger (55770) 08:48 08:50 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
MALDA COURT - BALURGHAT Passenger (55771) 11:00 11:02 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BALURGHAT - MALDA COURT Passenger (55772) 15:53 15:55 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
BANGALORE CITY - NEW TINSUKIA SF Exp (22501) 20:29 20:29 - N N Y N N N N
NEW TINSUKIA - BANGALORE CITY SF Express (22502) 18:08 18:08 - N N N N N Y N
MALDA COURT - SILIGURI DEMU (75719) 09:14 09:16 2 mins Y Y Y Y Y Y Y
SILIGURI - MALDA COURT DEMU (75720) 16:50 16:51 1 min Y Y Y Y Y Y Y
DIBRUGARH - OLD DELHI Brahmaputra Mail Exp (Train number changed from 14055) (15955) 03:02 03:02 - Y Y Y Y Y Y Y
DIBRUGARH - OLD DELHI Brahmaputra Mail Express (14055) 03:02 03:02 - Y Y Y Y Y Y Y
SANTRAGACHI - NEW JALPAIGURI AC Special (Start 06 Oct) (08047) 17:05 17:05 - N N N N N N Y
NEW JALPAIGURI - SANTRAGACHI AC Special (Start 06 Oct) (08048) 03:31 03:31 - Y N N N N N N
SEALDAH - GUWAHATI AC Special (Start 04 Oct) (03161) 23:56 23:56 - N N N N Y N N
GUWAHATI - SEALDAH AC Special (Start 05 Oct) (03162) 06:38 06:38 - N N N N N N Y
NEW ALIPURDUAR - SEALDAH Teesta Torsa Exp (13142) 20:00 20:00 - Y Y Y Y Y Y Y
SEALDAH - NEW ALIPURDUAR Teesta Torsa Exp (13141) 22:21 22:21 - Y Y Y Y Y Y Y
SILGHAT TOWN - TAMBARAM Nagaon Express (15630) 03:33 03:33 - N N N N N Y N
KAMAKHYA - RANCHI Express (15662) 01:31 01:31 - N N Y N N N N
GUWAHATI - MGR CHENNAI CENTRAL Special (Start 24 July) (06337) 12:31 12:31 - N N N Y N N N
MGR CHENNAI CENTRAL - GUWAHATI Special (06338) 00:13 00:13 - N N Y N N N N
MUZAFFARPUR - YESVANTPUR Weekly Express (15228) 15:41 15:41 - Y N N N N N N
YESVANTPUR - MUZAFFARPUR Weekly Express (15227) 20:30 20:30 - N N N N Y N N
BANGALORE CANTT - AGARTALA Humsafar Express (12503) 00:55 00:55 - N N N Y N N Y
AGARTALA - BANGALORE CANT Humsafar Express (12504) 06:18 06:18 - N N Y N N N Y
TAMBARAM - DIBRUGARH Weekly Express (15929) 15:14 15:14 - N N N N N Y N
DIBRUGARH - TAMBARAM Weekly Express (15930) 03:33 03:33 - N Y N N N N N
HOWRAH - GUWAHATI Saraighat SF Express (12345) 21:59 21:59 - Y Y Y Y Y Y Y
KOLKATA - ALIPUR DUAR Puja Special (Start 02 Oct) (03129) 05:35 05:35 - Y N N Y N N N
ALIPUR DUAR - KOLKATA Puja Special (Start 03 Oct) (03130) 01:37 01:37 - N Y N N Y N N
SECUNDERABAD - GUWAHATI Special (02513) 18:39 18:39 - N N N N Y N N
GUWAHATI - SECUNDERABAD Special (02514) 13:26 13:26 - N N N N N N Y